Zastosowanie echa serca w kardiologii

Zastosowanie echa serca w kardiologii

Choroby układu sercowo-naczyniowego dotyczą ogromnej liczby osób w Polsce. Ludzie w coraz młodszym wieku trafiają na izby przyjęć ze zdiagnozowanym zawałem serca. Ale zawał to nie jedyna choroba, która może się przytrafić. Czasem choroby serca rozpoznawane są zupełnie przypadkowo – lekarz rodzinny osłuchuje pacjenta i nagle słyszy szmery sercowe. W takiej sytuacji wskazane jest jak najszybsze wykonanie echa serca.

Stosowanie echa serca w diagnostyce wad wrodzonych

echo sercaTo nic innego jak badanie ultrasonograficzne przez klatkę piersiową. Jest to badanie bezbolesne, które pozwala dokładnie zbadać strukturę serca. W przypadku kiedy lekarz usłyszy szmery sercowe powinien skierować pacjenta na echo. Jeśli zaś usłyszy w stetoskopie, że serce bije nieregularne, a więc mamy jakieś zaburzenia rytmu serca (jest wiele rodzajów arytmii), to wskazane jest badanie EKG. Dlaczego? Elektrokardiografia pokaże nam dokładnie, jak pracuje układ przewodnictwa elektrycznego serca, który odpowiada właśnie za jego uderzenia. Za pomocą EKG zdiagnozować można typy arytmii – bradykardie, tachykardie, migotanie przedsionków, komór i inne. Echo serca pokaże nam z kolei, w jaki sposób serce jest anatomicznie zbudowane. Diagnosta, który będzie wykonywał echo serca (najczęściej jest to oczywiście kardiolog), sprawdzi budowę przedsionków, komór, zastawek dwudzielnych, trójdzielnych, naczyń doprowadzających krew do serca i odprowadzających krew z serca na obieg. To właśnie echo serca pozwala na wykrycie wielu wad wrodzonych u dzieci. Jeśli dziecko po porodzie sinieje, ma problemy z oddychaniem, wtedy konieczne jest wykonanie właśnie echa serca. Wady rozwojowe serca (genetyczne i nie tylko) mogą zostać wyryte już na etapie ciąży, kiedy wykonuje się USG płodu przez powłoki brzuszne – ale to wcale nie jest takie łatwe. Dlatego częściej diagnozowane są już po narodzinach dziecka, kiedy dochodzi do specyficznych objawów związanych z niewydolnością krążenia. Może okazać się np. że krew przedsionkowa miesza się z krwią komorową. Może dojść do ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej czy międzykomorowej. Inną wadą jest np. zwężenie tętnicy płucnej, zwężenie aorty czy też bardzo niebezpieczna tetralogia Fallota.

Jedno jest pewne – im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym lepsze rokowania, bo możliwe będzie przeprowadzenie operacji kardiochirurgicznej. Obecnie operacje na otwartym sercu stały się rutyną w pracy kardiochirurgów – i wcale nie chodzi tu tylko o wykonywanie by-passów naczyń wieńcowych, ale również o leczenie chirurgiczne wad wrodzonych serca.