Zasady skutecznej diety refluksowej

Zasady skutecznej diety refluksowej

Większość z nas boryka się z jakimiś przypadłościami fizycznymi. Mniejsze czy większe dolegliwości pojawiają się nie tylko u starszych. Na szczęście zwykle są one niewidoczne na co dzień dla otoczenia. Jednak dla nas mogą być uciążliwe i przykre. W ostatnich latach najbardziej nasiliły się wizyty pacjentów u lekarzy spowodowane problemami ze strony układu pokarmowego. Dlaczego właśnie ta część organizmu najczęściej sprawia nam problemy? Niestety nasz styl życia i jedzenia nie należy do najzdrowszych.

Zawalcz z objawami skuteczną dietą refluksową

skuteczna dieta refluksowaNajczęściej diagnozowanymi w ostatnim czasie dolegliwościami wśród pacjentów są zespół jelita drażliwego oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Oba schorzenia mają to do siebie, że nie ma na nie jednej skutecznej recepty. Nie wystarczy połknąć tabletki i wszystkie dolegliwości ustąpią. To tego typu choroby, które wymagają nieco więcej naszego zaangażowania. Najskuteczniejszym sposobem łagodzenia ich dolegliwości jest… dieta! Dla wielu z nas to jedna z najtrudniejszych form terapii, która wymaga sporo poświęcenia – szczególnie przy refluksie. Niezmiennie skuteczna dieta refluksowa to taka, która prowadzi do remisji objawów. Łatwo więc ocenić, czy prawidłowo ją stosujemy. Dieta takiego chorego powinna przede wszystkim zawierać produkty lekkostrawne. Wszystko co tłuste i smażone będzie nasilało problemy. Nie służą też w tej chorobie cytrusy, pomidory czy czekolada oraz wzdymające warzywa. Natomiast wskazany jest chudy nabiał (kefiry, jogurty, chudy twaróg), jasne pieczywo, drobne kasze, ryż, makarony, chude mięso. O dziwo jednak liczy się nie tylko to, co jemy, ale też jak jemy. Chory zdecydowanie lepiej zniesie dania zjedzone w wolnym tempie, w spokojnej atmosferze. Ważne też, aby objętość jednorazowego posiłku nie była zbyt duża. Nasilenie objawów można także spowodować spożyciem kawy, alkoholu i paleniem papierosów. Skutki niewłaściwie dobranej diety zauważymy niemal natychmiast w postaci dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

W chorobie refluksowej dieta może być remedium na wszystkie dolegliwości. Leczenie z uwzględnieniem właściwych zasad odżywiania przynosi ogromne efekty. To od nas samych zależy, czy objawy będą nam towarzyszyć, czy odpuszczą. Zasady są na tyle proste, że możemy samodzielnie stosować się do porad dietetycznych. Jeśli chcemy zająć się problemem bardzo profesjonalnie, możemy także skorzystać z konsultacji u dietetyka, który dobierze dla nas właściwe produkty i ich proporcje. Każda forma dbałości o dietę z pewnością przyniesie efekty.