Zalety stosowania nawozów wapniowych

Zalety stosowania nawozów wapniowych

Produkty przeznaczane do odkwaszania oraz nawożenia praktycznie wszystkich rodzajów gleby muszą być bardzo uniwersalne. Stosowane one są na uprawach polowych, sadowniczych i ogrodniczych ale również na użytkach zielonych. Na pewno są gwarantem skuteczności działania. Zastosowanie musi jednak być połączone z wiedzą i umiejętnościami stosowania.

Oddziaływanie nawozem wapniowym na uprawy

nawóz wapniowyWapniaki do nawożenia powstają z przerobu skał wapiennych, złóż pochodzących z miejsc o największej zawartości węglanu wapnia. Najlepszy nawóz wapniowy jest uniwersalny. Zastosowanie surowca o najwyższym stopniu rozdrobnienia oraz wiele badań nad produktem gwarantują utworzenie nawozu o najwyższych parametrach fizycznych. Stosowanie produktu powoduje szybkie obniżenie PH oraz jego regulację w glebie. Najlepsze są nawozy o wysokiej reaktywności i rozpuszczalności. Regularne stosowanie nawozu sprawia, że podłoże będzie bardziej gruzełkowate, czyli wpłynie to na jego poprawę. Nawóz często jest używany jako tak zwany starter- pozwala na uwolnienie składników pokarmowych zawartych w glebie. Stosowanie nawozu pozwala na pełne zaspokojenie zapotrzebowania roślin na wapń, który konieczny jest do prawidłowego wzrostu roślin. Ważna jest również stymulacja i prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Stosować nawożenie należy w odpowiednim terminie, po nawożeniu obornikiem, przede wszystkim dlatego, aby poprawić rozkład resztek słomy oraz obornika tworzących próchnicę. Stosowanie na jesieni zwiększa odporność roślin na susze i wymarzanie podczas zimy. Rośliny potrzebują substancji, które będą przeciwdziałać rozwojowi chorób fizjologicznych oraz poprawiać wzrost i zwiększać ich plonowanie. Ważne, aby nawóz miał możliwość całorocznego nawożenia. Tylko ten nawóz, który posiada wyrównaną oraz stabilną granulację cząstek gwarantuje prosty siew oraz równomierny na całym polu. Można dodawać do nawozów również inne substancje mineralne, które komponują się z suchymi nawozami i pozytywnie oddziałują na roślinę. Musimy pamiętać o prawidłowym zachowywaniu się podczas rozpylania takich substancji- zakładamy specjalną odzież ochronną oraz maseczkę a także stosujemy zasady BHP.

Podsumowując, stosowanie odpowiednich substancji odpowiadających za wzrost i rozwój rośliny pozwoli nam zwiększyć plonowanie oraz zapanować nad ewentualnymi stratami. Najlepsze preparaty to te, które nie będą łączone z obornikiem czy gnojowicą a między poszczególnymi nawożeniami zachowamy odpowiednią, zalecaną, kilkutygodniową przerwę.