Wykorzystanie pijawek w medycynie

Pijawki nie należą do uroczych stworzeń, które ma ochotę się nosić na rękach i głaskać. Są obślizgłe, ciemne, wyglądają jak ślimaki pozbawione muszli i taki obraz miałam w głowie przed swoim pierwszym zabiegiem. Zdecydowałam się na niego wskutek niezliczenie wielu pozytywnych opinii, również w gronie najbliższych. Postanowiłam wykorzystać hirudoterapię do poprawy pracy wątroby, z którą od lat miewałam problemy. Nie przypuszczałam, jak będzie przebiegał zabieg i jakie efekty przyniesie.
Jak wygląda zabieg hirudoterapii?
To, co każdy potencjalny pacjent powinien wiedzieć, to fakt, że pijawki te hodowane są w sterylnych hodowlach i nie mają nic wspólnego z nieczystymi zbiornikami wody. Dla mnie samej było to logiczne, ale taka informacja i tak pozwoliła mi się uspokoić. Samo rozpoczęcie zabiegu nie jest niczym szczególnym – zwykły gabinet lekarski i wygodny fotel. Pijawki zostały przyłożone do mojego brzucha w miejscu wątroby, a więc działały bezpośrednio na organ, który wymagał leczenia. Obawiałam się bólu, ale okazało się, że pijawki wytwarzają substancję znieczulającą zanim zaczną wpuszczać do organizmu zdrowotne substancje i enzymy. Właściwie jedyne uczucie jakie mi towarzyszyło to lekkie mrowienie, no i lekki dyskomfort psychiczny, zważywszy na nieprzyjemny wygląd tych bezkręgowców. Kolejny uspokajający fakt jest taki, że pijawki nie przemieszczają się po ciele – zostają przyłożone do danego miejsca i w tym miejscu zostają aż do końca zabiegu. Ważne jednak jest to, że skóra do której zostają przyłożone pijawki nie może być zmieniona chorobowo, a przed samym zabiegiem należy wykonać podstawowe badania krwi oraz zmierzyć ciśnienie – zbyt niskie ciśnienie jest czynnikiem uniemożliwiającym skorzystania z hirudoterapii. Mój zabieg trwał około godziny i zamierzam go regularnie powtarzać, badając przy tym wątrobę. Pomimo, że jest to tak starodawny zabieg, to w wielu miastach nie ma możliwości skorzystania z niego, co uważam za wielką stratę. Ja swój wykonywałam w stolicy i jeśli chodzi o leczenie pijawkami Warszawa oferuje wiele miejsc i wielu specjalistów w tej dziedzinie.
Hirudoterapia z pozoru wydaje się być nietypową, średniowieczną metodą leczenia, ale aktualne wyniki badań jasno wskazują na jej potencjał. Ma działanie prozdrowotne nie tylko w zakresie leczenia chorób, ale także zapobiega starzeniu, poprawia kondycję skóry, a nawet pomaga w leczeniu depresji. Choć same pijawki na przyjazne nie wyglądają, to jednak potrafią naprawdę pomóc i warto otworzyć się na alternatywne metody leczenia.
Najnowsze komentarze