Wydajny zasobnik CWU

Wydajny zasobnik CWU

Ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody pochłania wiele energii w każdym gospodarstwie domowym. Po wstawieniu zasobnika ciepła, ciepła woda jest zawsze dostępna w dużych ilościach. Z zasobnikiem można efektywnie łączyć różne źródła ciepła, np. gazowe i solarne. Pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej powinien zapewnić komfort z korzystania z wody wszystkim domownikom nawet, gdy woda jest pobierana w kilku miejscach.

Jak kupić dobry zasobnik CWU?

zasobnik cwu z dwoma wężownicamiProjektując i zakładając w domu nowoczesny system cyrkulacji i podgrzewania bieżącej wody musimy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. Pierwszą decyzją, którą trzeba podjąć jest dostosowanie instalacji do zapotrzebowania, co pozwala wybrać niezbędne elementy domowego systemu. Wiele osób decyduje się na zamontowanie pojemnościowego podgrzewacza wody, a także skracają czas jej przepływu do poszczególnych punktów. Zasobniki CWU odpowiadają za utrzymanie stałej temperatury i ciśnienia wody, a także skracają czas jej przepływu do poszczególnych punktów. W połączeniu z dobrym systemem cyrkulacji zapewnią komfort w użytkowaniu wody w całym domu. Zasobnik CWU z dwoma wężownicami – ich budowa jest skupiona na specjalnych wężownicach, które pełnią funkcję grzałek. Najczęściej przyjmuje ona postać zwiniętej spiralnie rury, choć jej kształt jest ściśle uzależniony od producenta. Wężownica służy do transportu wody instalacyjnej, przepływające na cele centralnego ogrzewania. Jednocześnie podgrzewa wodę na cel CWU, którą dostarczana jest do zasobnika bezpośrednio z wodociągu. Pojemność zasobnika powinna być rozpatrzona przy pomocy dwóch podstawowych parametrów. Pierwszym z nich jest liczba osób zamieszkujących dom, która przekłada się na zapotrzebowanie. Drugim parametrem jest moc kotła. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której kocioł nie nadąży nagrzewać wody, ponieważ korzystanie ze zbiornika CWU będzie całkowicie niekomfortowe. Z drugiej strony, posiadanie kotła o zbyt dużej mocy może przekładać się na zawyżone koszty zużycia paliwa.

Nowy zasobnik zazwyczaj instaluje się w pobliżu źródła ciepła (kotła). Trzeba przy tym uwzględnić jego masę. Podłoga, strop lub ściana (jeśli jest na niej zawieszony) musi wytrzymać jego obciążenie z wodą. Koszty podgrzewania ciepłej wody stanowią średnio 25% kosztów ogrzewania. Zastosowanie zasobnika do przygotowania ciepłej wody zwiększa opłaty i jest dodatkowo obarczone tak zwanymi stratami postojowymi. Urządzenie czeka nagrzane i gotowe do pracy i mimo bardzo dobrej izolacji oddaje ciepło do otoczenia.