Wybór programu do fakturowania

Wybór programu do fakturowania

 

Nawet prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą warto jest zakupić specjalny program do wystawiania faktur VAT. Dzisiaj to właściwe chyba już standard w każdej, nawet małej, firmie. Takie programy nie są skompilowane w swoim działaniu. Wszystko po to, żeby mógł skorzystać z nich każdy przedsiębiorca, nawet taki, który nie zna się dokładnie na zagadnieniach księgowości.

Jakie funkcje powinien zawierać program?

jaki program do fakturowania dla małej firmyPodstawową funkcja programu do faktur jest po prostu wystawianie dokumentów sprzedaży. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na inne cechy, jakimi dany program się charakteryzuje. Bardzo pomocna przy wystawianiu faktur VAT jest opcja prowadzenia w programie wirtualnego magazynu. Do magazynu możemy wprowadzać towary zakupione u naszych kontrahentów na podstawie otrzymanych od nich faktur. Towary możemy wprowadzać pod wybranymi przez nas nazwami. Istnieje możliwość wprowadzenia dodatkowego opisu. Przy każdym produkcie wprowadzamy cenę za jaką zakupiliśmy towar i za jaką będziemy go sprzedawać. Dzięki systematycznemu wprowadzaniu wszystkich faktur zakupu do programu będziemy mieć kontrolę nad tym, ile jeszcze towaru nam zostało. Do magazynu można wprowadzić również nazwy usług, jakie oferujemy. Jest to niezwykle przydatne, ponieważ podczas wystawiania dokumentu sprzedaży wystarczy wybrać z listy magazynowej odpowiednią pozycję, a na fakturze pojawi się jej nazwa i cena. Jeżeli oferujemy wybranemu klientowi rabat, wystarczy wprowadzić taki punkt na fakturze. Po podaniu wartości procentowej program sam obliczy dokładną sumę. W razie pomyłki na fakturze lub zwrotu towaru niezbędne jest wystawienie faktury korygującej Także to jest możliwe w programach do fakturowania. Wystarczy wprowadzić informacje, co jest powodem korekty, a program nasienie na nią poprawki. Korektę będziemy mogli szybko wydrukować i przekazać naszemu klientowi. To jaki program do fakturowania dla małej firmy najlepiej wybrać, będzie wiedział księgowy, z którym współpracujemy. Programy o rozszerzonej funkcjonalności pozwalają nawet na przesyłanie faktur z całego miesiąca bezpośrednio na panel księgowego, gdzie prowadzi rozliczenia. Warto zatem wybrać ten sam program, na którym on pracuje.

O poradę przy wyborze programu do faktur zapytajmy księgowego, z którego usług korzystamy. Odpowiedni program nie tylko ułatwi nam pracę, ale także ułatwi rozliczającej nas osobie pracę nad uporządkowaniem naszych dokumentów. Dobry program sprawi, że przesył informacji między wami będzie prostszy i szybszy.