Wybór kominka do domu

Wybór kominka do domu

Każdy z nas marzy o długich wieczorach spędzonych przy migoczących płomieniach ognia. Odrobinę magii do naszego domu może wnieść z pewnością kominek. Jego zakup stanowi inwestycję na długie lata. Zatem warto przemyśleć, jakie mamy oczekiwania, aby wybrać jak najlepszą opcję dla siebie. Kominek ma niewątpliwie mnóstwo zalet, jednak warto przeanalizować różne aspekty jego posiadania.

Co warto wiedzieć o kominkach?

ładne kominki z WarszawyPrzymierzając się do zakupu kominka, warto przeanalizować, jaką funkcję ma pełnić w naszym domu. Powinniśmy przede wszystkim zdecydować, czy ma być dekoracją, czy też może ogrzewać nasze wnętrza. Znaczenie mają również koszty inwestycyjne, eksploatacyjne, walory estetyczne oraz komfort obsługi. Nie jest łatwo pogodzić te wszystkie wymagania i wybrać właściwy kominek do swojego domu. Instalacja kominka wiąże się również ze spełnieniem kilku wymagań, bez których montaż jest niemożliwy. Przepisy przeciwpożarowe zezwalają na zamontowanie kominka wyłącznie w budynkach mieszkalnych: jednorodzinnych, w budowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych. Jest to związane z potrzebą zapewniania drożności szybu kominowego. Warto wiedzieć, że kominek powinien być umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie komina, a przewód kominowy musi mierzyć co najmniej 4 metry, a jego średnica powinna być adekwatna do średnicy wylotu spalin wkładu kominkowego. Co więcej, zbyt wąski komin może nie odebrać spalin i w efekcie spowodować zadymienie pomieszczenia. Natomiast wkład trzeba instalować na ścianach wykonanych z materiałów niepalnych, dodatkowo zabezpieczonych płytami izolacyjnymi. Podłoże, na którym znajduje się wkład, również powinno być niepalne i wytrzymałe – sprawdź więc, czy strop lub fundamenty wytrzymają obciążenie ciężkiego kominka. Jeśli interesują nas ładne kominki z Warszawy, na lokalnym rynku znajdziemy wiele firm, które zajmują się ich sprzedażą. Jednak przed jego zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc. Warto wiedzieć, że kominek o małej mocy grzewczej, nie dostarczy oczekiwanej ilości ciepła, mimo stosowania dużej ilości opału. Jeśli natomiast wkład będzie miał zbyt duża moc grzewczą w stosunku do metrażu, z pewnością odczujemy dyskomfort termiczny związany ze zbyt wysoką temperaturą panującą we wnętrzach.

Decydując się na kupno kominka, warto przemyśleć, jakie funkcje będzie pełnił w naszym domu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, użyte materiały, pożądany styl i design. Ważne jest także jego umieszczenie. Istotne, aby było zgodne z wymogami bezpieczeństwa. Przygotowując odpowiednio dom, będziemy mieli pewność, iż kominek jest bezpieczną ozdobą naszego wnętrza.