Wybór balustrady przy schodach

Wybór balustrady przy schodach

 

Przepisy polskiego prawa bardzo dokładnie regulują kwestie montowania balustrad i to nie tylko w budynkach użyteczności publicznej. Zabezpieczone powinny być krawędzie zarówno schodów, jak również: mostów, wiaduktów, dachów i balkonów. W dodatku balustrada musi spełniać różne wymagania, m.in. powinna być odpowiednio wysoka i charakteryzować się określoną sztywnością. Jak zatem widzimy, zanim kupimy balustradę powinniśmy nieco rozeznać się w temacie.

Zabezpieczenie schodów zewnętrznych balustradą

balustrady nierdzewne krakówKażdą potencjalnie niebezpieczną krawędź należy zabezpieczyć. Szczególnie istotne wydaje się dobre zabezpieczenie schodów zewnętrznych, ponieważ z tego typu konstrukcji najczęściej spadamy. Zmienne warunki pogodowe panujące w Polsce sprawiają, że schody znajdujące się na zewnątrz budynku muszą być wykonane z materiałów szorstkich, zaś ich poręcze powinny być bardzo solidne. Ważny jest zatem przede wszystkim dobór odpowiedniego materiału. Zewnętrzne balustrady najlepiej tworzyć ze stali nierdzewnej, ponieważ  jest ona bardzo trwała i nigdy nie ulegnie ona korozji. Jeśli idzie o balustrady nierdzewne Kraków oferuje ich chyba najwięcej. W stolicy województwa małopolskiego od wielu lat produkuje się bowiem właśnie takie produkty. W Krakowie znajdziemy kilka dużych firm posiadających w sumie kilkadziesiąt hal produkujących elementy ze stali nierdzewnej. Obok ażurowych zabezpieczeń schodów coraz częściej można spotkać zabezpieczenia pełne. Balustrady tego typu nie nadają się jednak zbytnio do stosowania zewnętrznego. Nie tylko nie wyglądają zbyt efektownie, ale także pod wpływem zmiennych temperatur mogą pękać. Kupując balustradę, powinniśmy zatem zwrócić szczególną uwagę na to, czy nadaje się ona do montowania na zewnątrz budynku. Oprócz odpowiedniego materiału istotny jest także sposób montażu. Najlepiej, jeśli montażem zabezpieczenia zajmie się renomowana firma, która da nam gwarancję na wykonaną usługę. Sami, jeżeli nie jesteśmy ekspertami, to lepiej nie zabierajmy się za tego typu pracę, ponieważ nie będziemy mieli pewności, czy nie stworzymy jakiegoś zagrożenia.

Wybierając balustradę do schodów zewnętrznych, nie możemy kierować się tylko jej walorami wizualnymi. Pamiętajmy, że balustrada ma przede wszystkich chronić nas przed upadkiem. Przy schodach zewnętrznych nie powinien znaleźć się zatem byle jaki płotek wykonany z dostępnych od ręki materiałów. Najlepiej, jeśli balustradę stworzy firma zajmująca się tym od lat i dająca nam gwarancję na wykonaną usługę. Jeśli z kolei idzie o materiał na balustradę zewnętrzną, to idealnie sprawdza się stal nierdzewna.