Wszechstronność użycia betonu architektonicznego

Wszechstronność użycia betonu architektonicznego

Mieszanki z jakich obecnie produkuje się beton architektoniczny pozwala na uzyskanie tworzywa bardzo plastycznego i wytrzymałego. Beton architektoniczny można też dowolnie barwić i komponować z kruszywami. Dzięki swoim coraz lepszym właściwościom znajduje zastosowanie w budownictwie i nie tylko. Produkuje się z niego materiały budowlane do wykończeń wnętrz i materiały elewacyjne. Wytwarza się elementy małej architektury i płyty chodnikowe. Są obecnie również bardzo cennym surowcem do produkcji elementów sanitarnych, ozdób i innych.

Ogromna popularność betonu architektonicznego

beton architektonicznyWspomniane powyżej zalety betonu architektonicznego to zaledwie czubek góry lodowej wszystkich jego możliwości zastosowań. Beton architektoniczny, który kojarzony jest z workami cementu portlandzkiego i czym topornym zyskał nowy blask. Wykorzystywana jest nadal jego surowość ale w wyrafinowany sposób. Powstają z niego bardzo cienkie panele ozdobne układane na ścianach każdego wnętrza. Są bardzo odporne mechanicznie i hydrofobowe. Można je impregnować, co jeszcze bardziej zwiększa wodoodporność. Są zabezpieczane impregnatami, które pozwalają układać elementy z betonu architektonicznego na kominkach. Specjalne mieszanki służą do produkcji blatów, umywalek, mebli i ozdób. Bardzo szerokie zastosowanie dzięki swojej wytrzymałości znalazł beton architektoniczny przy produkcji nowoczesnych ławek, kwietników i elementów małej architektury. Betona architektoniczny szturmem wkroczył do domów, biur i mieszkań. Podbija parki i tereny rekreacyjne. Oprócz nowych zastosowań w masowej produkcji zakochało się w betonie architektonicznym mnóstwo osób, chcących hobbystycznie wykonywać z niego rzeczy mniej lub bardziej użyteczne. Na własne potrzeby wyrabiają z betonu donice i naczynia ozdobne, świeczniki, zegary lub meble ogrodowe oraz wiele innych. Prace nad unowocześnieniem mieszanek betonowych idą w kierunku wzmacniania wytrzymałości oraz eliminacji szkodliwych dla środowiska jego składników. Priorytetem jest zastępowanie cementu portlandzkiego innymi spoiwami.

Mimo nowych zastosowań betonu architektonicznego, które stają się wyznacznikami stylu i dobrego smaku beton architektoniczny ma ciągle swoje tradycyjne zastosowania. Jest bardzo wszechstronnie wykorzystywanym materiałem budowlanym. Śmiało można powiedzieć, że świat betonem stoi. Należy się przy tym cieszyć z nowych zastosowań betonu, które jeszcze nie tak dawno byłyby nie do pomyślenia. Ważne aby przy produkcji cementu ograniczyć emisję CO2 i produkcja nowych mieszanek niesie ze sobą nadzieję na poprawę tej sytuacji.