Właściwości sitek gęsto ciągnionych

Właściwości sitek gęsto ciągnionych

Z blachy stalowej można stworzyć wiele różnych elementów i części mechanicznych – nie jest ona więc używana wyłącznie jako gotowy produkt do tworzenia na przykład pokryć dachowych. Bardzo często z blach stalowych różnego typu wytwarza się gotowe części mechaniczne do maszyn przemysłowych a nawet elementy takie jak siatki.

Jakie są główne zastosowania siatki ciągnionej?

siatka cięto ciągnionaBlachy stalowe najczęściej kojarzą się nam z wykorzystaniem ich jako pokrycia dachowe lub główny element konstrukcyjny hal stalowych czy garaży. Można ja wykorzystać jednak również do produkcji takich elementów jak siatka cięto ciągniona, której zastosowania są bardzo szerokie. Siatką taką tworzy się bezpośrednio z arkuszy blachy, które następne zostają równomiernie ponacinane i rozciągnięte w takich sposób, że z jednego metra blachy powstają trzy metry siatki ciągnionej. Siatka tego typu dziedziczy niejako wszystkie właściwości mechaniczne po blasze z której została wytworzona, czyli na przykład solidność, odporność na korozję (w przypadku blachy cynkowanej) i łatwość obróbki. Główną jednak cechą tego rodzaju siatki jest to, że przy jej pomocy można stworzyć pewien efekt trójwymiarowości. Jest to szczególnie widoczne w momencie, gdy patrzymy na tą siatkę pod pewnymi kątami – zmienia ona bowiem wtedy swój wygląd. Takie właściwości tej siatki sprawiały, że niegdyś bardzo często wykorzystywano ją do ochrony ścian przystanków i szyb autobusowych przed światłem słonecznym. Obecnie rezygnuje się  z tego pomysłu co nie oznacza jednak, że siatka ciągniona nadal nie jest powszechnie używana. Obecnie używa się jej głownie do ozdabiania różnych powierzchni, na przykład fasad budynków, oraz do różnych elementów architektury zewnętrznej budynków. To jednak nie jedyne jej zastosowania – jest ona bowiem bardzo istotnym elementem elewacji wentylowanych, które współcześnie są bardzo popularne. Dodatkowo bardzo często wykorzystuje się ją również do produkcji mebli, a także jako podstawę sufitów podwieszanych. Ze względu na jej wyjątkowy wygląd a także wytrzymałość, jej zastosowanie jest praktycznie nieograniczone. Należy pamiętać jednak, że gdy chcemy użyć tego typu siatki na zewnątrz, musimy się upewnić, że został stworzony z blachy odpornej na działanie korozji.

Jak widać, blacha jest nie tylko gotowym produktem, który stosuje się przy budowie garaży czy kładzeniu pokryć dachowych, można z niej także tworzyć inne produkty i elementy wykorzystywane w przemyśle czy budownictwie. Szczególnie popularnym zastosowaniem dla blach jest tworzenie z niej różnych siatek.