Warto zbudować drewniany dom?

Warto zbudować drewniany dom?

 

Podjęcie decyzji o budowie domu bywa trudne. Wiele kwestii trzeba rozważyć. Miejsce, gdzie ma powstać budynek; projekt, według którego ma być budowany; wybór metody ogrzewania i wiele innych czynników należy wziąć pod uwagę. Już samo znalezienie gruntu pod budowę jest niełatwym zadaniem. Warunki zabudowy, pozwolenie na budowę, znalezienie firmy budowlanej to część obowiązków. I ten najważniejszy aspekt – pytanie, jaki dom chcemy zbudować. I jaką techniką.

Zamieszkaj w drewnianym domu

dom z drewna pod kluczProjekty domów jednorodzinnych to dziś kopalnia możliwości. Bardzo małe, trochę większe i naprawdę duże dla wielbicieli dużych przestrzeni. Garaż dla jednego albo dwóch aut, a także opcja bez garażu. Kotłownia, o ile oczywiście źródłem ogrzewania będzie piec. Piętro albo wersja parterowa. I tak dalej. Oczywiście jeszcze kwestia, która ostatnio bywa podejmowana coraz częściej – czy warto zdecydować się na dom drewniany. Firm, które zaoferują, że postawią dom z drewna pod klucz, jest coraz więcej. Zajmują się pracami od A do Z, czyli roboty fundamentowe, postawienie budynku, prace wykończeniowe z instalacjami. Do inwestora należy więc w zasadzie odnalezienie odpowiedniej działki, na której mógłby stanąć dom. Reszta leży w rękach fachowców. Czym różni się dom drewniany od murowanego? Wizualnie, po zakończeniu budowy w zasadzie niczym. Chyba że ktoś zdecyduje się na budowę domu z bali w góralskim stylu. Wówczas widać gołym okiem, że mamy do czynienia z domem z drewna. W przypadku na przykład domów szkieletowych różnicy w porównaniu do budynku murowanego nie widać. Wspomniany dom szkieletowy powstaje po złożeniu przygotowanych w fabryce elementów, czyli trochę jak domek z klockow. Oczywiście są odpowiednie metody budowy, sposoby łączenia i tym podobne, dzięki czemu budynek jest trwały. Właśnie, trwałość. Wbrew pozorom dom z drewna może przetrwać ponad sto lat, a są takie, które stoją od lat kilkuset. Drewniane domy popularne są choćby w Skandynawii i nikt tam chyba nie narzeka na ich jakość. Ważne jest jednak, by odpowiednio dbać o taki budynek.

Oczywiście zalet drewnianych domów jest więcej. Choćby fakt, że dość łatwo, a co za tym idzie szybko się je buduje. Mogą powstać nawet w ciągu trzech miesięcy i to bez względu na porę roku. To je odróżnia od budynków murowanych. Kolejna kwestia to ekologia. Wiele osób chce iść z duchem czasu i być eko. Mieszkanie, które powstało z naturalnego surowca, na pewno spełnia ten warunek. Dzięki drewnianym ścianom wewnątrz domu panuje dobry mikroklimat, co ma znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. I jeszcze kwestia izolacji ścian. Dzięki temu, że są drewniane, latem wewnątrz jest chłodniej, a zimą szybciej się nagrzewa.