Wady i zalety kół pasowych

Wady i zalety kół pasowych

 

Za pomocą paska i kół pasowych napędzane są prawie wszystkie akcesoria w samochodzie. Pasy mają zatem ogromne znaczenie dla napędu. Części napędzane w ten sposób to między innymi alternator, chłodzenie powietrzem, chłodzenie wodą, pompa hydrauliczna i sprężarki. To sprawia, że ​​pasy są małą, nienarzucającą się częścią pojazdu. To zapewnia, że ​​cały samochód jest wprawiony w ruch i może w nim pozostać.

Jak działa napęd pasowy?

koło pasowePasek klinowy znajduje się na kole pasowym z pasem klinowym. Koła pasowe klinowe są wykonane głównie z żeliwa i mają różne wymiary. Istnieją jednak również koła pasowe klinowe wykonane z aluminium lub aluminium i żeliwa, czyli aluminiowa tarcza z żeliwną piastą. Pasy płaskie są nadal bardzo popularne w różnych napędach. Powodem tego jest nie tylko długi okres użytkowania i łatwość użytkowania, ale przede wszystkim wysoka sprawność do 98%. Pasy napędowe od dawna są używane jako pasy transmisyjne i są obecnie coraz częściej używane, ponieważ rozwój technologii materiałowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych może znacznie poprawić żywotność. Siła jest przenoszona przez tarcie między pasem a kołem. Różne powierzchnie umożliwiają optymalne dopasowanie paska do warunków. Na przykład skóra chromowa jest stosowana do kół pasowych z warstwą olejowo-wodną, ​​ponieważ skóra pochłania wilgoć, a tym samym przywraca odpowiedni współczynnik tarcia. Koło pasowe ma możliwość pracy w szerokim zakresie prędkości. Pasy nie wymagają smarowania. Pasy są tańsze ze względu na małą moc i niską częstotliwość taktowania w porównaniu do łańcuchów. Są najlepszym mechanizmem ze względu na ich niezwykle wysoką prędkość transmisji. Pod obciążeniem pas przesuwa się i działa jako zabezpieczenie przed mechanicznym uszkodzeniem wałów. Stanowią one odpowiednie rozwiązanie dla odległości między długimi osiami. Nie wymagają smarowania, więc można je stosować na zewnątrz. Koła i pasy mają jednak też wiele wad. Z wyjątkiem pasków zębatych, nie można ich używać do określonych zadań czasowych, ponieważ istnieje możliwość ich wysunięcia. Na paski łatwo wpływają chemikalia i temperatury. Mogą też powodować wibracje w problematycznych przypadkach oraz hałasować.

Wiele zalet stosowania kół pasowych wpływa na ich rosnącą popularność. Stosuje się je powszechnie w wielu branżach. Wszechstronność oraz niezawodność tych urządzeń jest znane w wielu dziedzinach. Duży wybór materiałów, wymiarów i rodzajów pozwala dostosować koła pasowe do każdego zastosowania tam, gdzie istnieje taka potrzeba.