Utwardzanie plomb za pomocą lamp

Utwardzanie plomb za pomocą lamp

Plomby światłoutwardzalne od lat są najchętniej wybieraną przez pacjentów metodą wypełnienia ubytków. Odpowiednio dobrane i wykonane są nie do odróżnienia od naturalnej powierzchni zęba ze względu na kolor, a także ich modelowanie. Ich założenie jest też bardzo szybkie. Żeby jednak były jak najtrwalsze, powinny zostać prawidłowo utwardzone. W tym celu wykorzystuje się specjalne lampy, emitujące promieniowanie, dzięki któremu plomba taka staje się twarda i dokładnie zespolona ze zdrowym zębem. Jednymi z coraz częściej stosowanych źródeł światła w takich urządzeniach, są systemy led.

Polimeryzacja wypełnienia przy użyciu lampy

lampa polimeryzacyjnaWizyta u stomatologa kojarzy się nie tylko z regularnymi kontrolami, ale też z wypełnianiem ubytków. Powstają one w wyniku działania bakterii próchniczych rozkładających cukry, w wyniku czego na powierzchnię zębów oddziałują kwasy. Ubytki takie najchętniej wypełnia się plombami białymi, które utwardza lampa polimeryzacyjna. Jest ona podstawowym wyposażeniem każdego gabinetu dentystycznego, ze względu na popularność, jaką cieszą się materiały światłoutwardzalne stosowane w pozbywaniu się dziur zębów. Cały proces wymaga użycia odpowiednich składników wypełnienia, a także urządzenia emitującego odpowiedni rodzaj światła. Do produkcji plomb światłoutwardzalnych używane są materiały kompozytowe. Jest ono bardzo wytrzymałe, niełatwo więc skruszyć taką plombę, nie poddaje się ona także zgniataniu, co jest najistotniejsze w jej użytkowaniu. Po oczyszczeniu miejsca, w którym pojawił się ubytek, zostaje on dokładnie wypełniony pastą. Następnie jest ona modelowana tak, aby jak najlepiej odwzorować powierzchnię naturalną zęba, nie wpływając przy tym na prawidłowy zgryz. Następnie za pomocą lampy kieruje się na plombę światło w zakresie fal od 420 do 480 nm. Wystarcza kilka do kilkudziesięciu sekund, aby wypełnienie uległo utwardzeniu. Można następnie wykonać drobne korekty powierzchni, jeżeli utrudnia ono zgryz lub prawidłowe gryzienie. Wykonuje się je poprzez piłowanie powierzchni specjalistycznymi narzędziami.

Lampy polimeryzacyjne są jednymi z najczęściej wykorzystywanych narzędzi stomatologicznych. Stosuje się je do utwardzania wypełnień białych. Proces plombowania tego rodzaju przebiega szybko, a samo utwardzanie nie zajmuje więcej niż kilkadziesiąt sekund. Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia ubytku i wypełnienia go pastą. Ta następnie jest modelowana i utwardzana przy użyciu światła. Zyskuje tym samym trwałość i odporność na odciskanie. Może być też spiłowana, by dopasować ją do zgryzu.