Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Opieka nad osobą obłożnie chorą lub starszą, to spore wyzwanie. Każdy, kto wśród domowników ma kogoś, wymagającego ciągłej obecności i troski wie, jak wiele wysiłku, cierpliwości i czasu potrzeba, by sprostać codziennym wyzwaniom. Chcemy zrobić wszystko, by kochanej osobie, która być może jest niepełnosprawna lub niesamodzielna z racji wieku, zapewnić wszystko to, co najlepsze. Zależy nam przy tym, by nasz podopieczny czuł się komfortowo i swobodnie, by nie czuł się dla nas ciężarem.

Jak usprawnić kąpiel osoby niepełnosprawnej?

wózki kąpielowe dla niepełnosprawnychJest rzeczą oczywistą, że osoba, wymagająca stałej opieki, potrzebuje różnego typu przyrządów, ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Wózek inwalidzki umożliwia przemieszczanie się nie tylko podczas spaceru, ale również w domu. Dzięki niemu osoba chora nie jest skazana na przebywanie ciągle w tym samym miejscu i czuje się bardziej samodzielna. Pewnym wyzwaniem może wydawać się codzienna toaleta osoby niepełnosprawnej. Nie jest ona w stanie samodzielnie stanąć pod prysznicem, czy wejść do wanny i się umyć. Potrzebuje pomocy drugiej osoby. Na szczęście w tym zakresie również możemy korzystać z pewnych udogodnień. Na rynku mamy dostępne różnego typu wózki kąpielowe dla niepełnosprawnych. Różnią się od tych, służących do poruszania po mieszkaniu, czy ulicy. Po pierwsze taki wózek jest znacznie lżejszy- umożliwia chociażby wjechanie pod prysznic. Wykonany jest z materiału, który jest odporny na działanie wody- np. z plastiku. Jeżeli chodzi o wózki kąpielowe dla niepełnosprawnych, to posiadają one funkcje, które znacznie ułatwiają codzienną toaletę, prysznic. Zazwyczaj są regulowane w taki sposób, aby ułatwiać zmianę położenia ciała. To szczególnie pomocne chociażby podczas mycia głowy. Odciąża mięśnie i kręgosłup chorego. Również podłokietniki są skonstruowane tak, aby można było nimi dowolnie sterować- to zapewnia dokładne przeprowadzenie czynności higienicznych. Wózki kąpielowe posiadają również toaletowy otwór, który umożliwia samodzielne korzystanie z ubikacji.

Jak widzimy, osoby niepełnosprawne, schorowane, starsze, mogą korzystać z licznych udogodnień, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie i w sposób zdecydowany poprawiają komfort życia. To ważne zarówno dla chorych, jak i ich opiekunów. Odciążenie w rutynowych czynnościach to znacząca pomoc. Szczególne udogodnienie stanowią specjalne krzesła do kąpieli. Są szczególne przydatne dla tych, którzy nie są w stanie samodzielnie się poruszać, np. całkowicie sparaliżowanych, czy osób po wypadkach.