Trochę na temat malowania proszkowego

Trochę na temat malowania proszkowego

Trudno połapać się wśród wszystkich aktualnych metod malowania i lakiernictwa. Dopiero w sytuacji, kiedy potrzebujemy skorzystać z konkretnych usług, zaczynamy poszukiwać informacji na ten temat. Częstym problemem jest znalezienie jak najlepszego i najtrwalszego rozwiązania. Przecież nie każda metoda sprawdza się w każdej sytuacji i jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom.

Co trzeba wiedzieć o malowaniu proszkowym?

pistolety do malowania proszkowegoTo metoda lakiernictwa, która cieszy się sporym zainteresowaniem. Na rynku istnieje już od kilkudziesięciu lat, a stosowane w jej obrębie rozwiązania poddawane są ciągłym modyfikacjom. Dzisiaj powstaje coraz więcej lakierni, które zajmują się tym tematem zawodowo i w sposób profesjonalny. Miejsca tego typu posiadają specjalnie przystosowane do pracy komory, które chronią przed wydostawaniem się pyłów poza jej obręb. W trakcie lakierowania wymagane jest posiadanie odpowiedniego stroju, który zapobiega wdychaniu produktów ubocznych przez pracowników. Metoda ta jest niemożliwa do stosowania w warunkach domowych, bez specjalnego sprzętu, jakim są pistolety do malowania proszkowego oraz przez niedoświadczone osoby. Sam proces jest dość skomplikowany i można wyróżnić w nim trzy główne etapy. Pierwszy polega na odpowiednim przygotowaniu elementu do lakierowania. Na początku należy go mechanicznie oczyścić, żeby pozbyć się ewentualnych nacieków i nierówności, które mogłyby później przyczynić się do zbierania wilgoci i powstawania rdzy pod powłoką farby. Następnie odtłuszcza się całą powierzchnię, co wpływa na polepszenie przyczepności lakieru. Na koniec, lecz nie każdorazowo, pokrywa się przedmiot warstwą środka antykorozyjnego. Nie jest to jednak czynność konieczna. Dopiero po tym następuje moment właściwego malowania, które polega na rozpylaniu farby proszkowej przy pomocy pistoletu wyposażonego w dyszę o odpowiedniej wielkości. Czas trwania takiego rozpylania zależy od wielkości elementu oraz poziomu jego skomplikowania. Po wszystkim przychodzi czas na obróbkę termiczną. Produkt podgrzewa się do temperatury wynoszącej około 200ºC, w której pojedyncze cząsteczki farby roztapiają się i łączą ze sobą, tworząc jednolitą powłokę.

Opisany sposób malowania to metoda, która może być stosowana w przypadku wszystkich powierzchni metalowych. Znalazła szerokie zastosowanie w dziedzinie motoryzacji, przemyśle rolniczym oraz w produkcji sprzętów RTV i AGD. Odznacza się niebywałą trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia, w porównaniu do tradycyjnych farb. Warto także zauważyć, że w trakcie malowania nie używa się żadnych szkodliwych rozpuszczalników, co sprawia, że wspomniana metoda jest ekologiczna i bezpieczna dla ludzi oraz środowiska.