Termoizolacja pianką poliuretanową

Termoizolacja pianką poliuretanową

Od bardzo dawna wiadomo jak ważną kwestią jest odpowiednia termoizolacja stworzona w budynkach mieszkalnych. Ludzkość w zasadzie od zawsze w jakiś sposób zabezpieczała swoje budynki przed utratą ciepła. Rozwiązań z tym związanych było całe mnóstwo. Obecnie jest tak, że mamy do dyspozycji materiały, które zdecydowanie mogą nas zaskoczyć jeśli chodzi o kwestie dotyczące ocieplania. Bez dwóch zdań jednym z materiałów tego typu jest pianka poliuretanowa.

Izolacja termiczna pianką PUR

ocieplanie pianką - łomżaWspomniana wcześniej pianka poliuretanowa jest materiałem, który do ocieplania wykorzystywany jest od niedawna. W zasadzie to dopiero kilkanaście lat temu zaczęto pierwszy raz korzystać z takiej pianki w celach związanych z zatrzymywaniem ciepła w pomieszczeniach. Początkowo bywało tak, że piankę PUR używano głównie w branży produkcyjnej. Doskonale sprawdzała się ona chociażby w roli wypełniacza. Natomiast obecnie można ten materiał częściej spotkać na placach budowy niż w zakładach produkcyjnych. Dużym uznaniem cieszy się bowiem ocieplanie pianką – Łomża jest zaś jednym z tych miast, w którym z łatwością znaleźć możemy sprawdzone firmy zajmujące się tego typu zadaniami. Początkowe wersje pianki poliuretanowej znacznie różniły się od pianki do jakiej dostęp mamy obecnie. Przede wszystkim podkreślić należy, że dawniej używana pianka nie była w stanie skutecznie przylegać do powierzchni pionowych. W związku z tym wykorzystywano ją głównie do ocieplania poddasza ale tylko w zakresie posadzki jaka się tam znajdowała. Z biegiem lat piankę poliuretanową wzbogacano o wiele najróżniejszych składników, które pozwoliły na stworzenie materiału, który będzie świetnie współpracował z najróżniejszymi tworzywami. Na ten moment piankę poliuretanową stosować z powodzeniem można w budynkach murowanych czy też drewnianych. Nic nie stoi na przeszkodzie by ocieplać taką pianką również te miejsca gdzie znajdują się elementy plastikowe czy też wykonane z jakichś innych tworzyw sztucznych.

Na chwilę obecną piankę poliuretanową nie ociepla się jedynie poddaszy. Nic nie stoi na przeszkodzie by ten materiał wykorzystywać również w innych fragmentach budynków. Warto zauważyć również to, że pianka poliuretanowa nie przepuszcza wody. W związku z tym można stosować ją do ocieplania fundamentów przy czym dodatkowo sprawimy, że fundamenty będą zabezpieczone przed negatywny oddziaływaniem wody. Nakładanie pianki poliuretanowej zajmuje bardzo mało czasu a powstała warstwa już po chwili przyjmuje właściwą postać i kształt.