Technika mycia i dezynfekcji rąk

Technika mycia i dezynfekcji rąk

Higiena rąk to podstawowa ochrona i walka z różnego rodzaju zakażeniami. W okresie nasilonych infekcji, ręce powinno myć się jak najczęściej, a w szczególności po przyjściu do domu. Prawidłowa technika zmniejsza ryzyko zakażenia. Oprócz mycia rąk, ważne jest również unikanie wkładania ich do buzi.

Czym różni się mycie od dezynfekcji?

dezynfekcja rąkWedług podstawowej reguły, ręce wodą z mydłem powinniśmy myć wtedy, kiedy są one widocznie zabrudzone oraz po skorzystaniu z toalety. Kiedy możemy podejrzewać, że na rękach mamy szeroko pojęte zarazki, powinniśmy użyć środka na bazie alkoholu, gdyż w większości przypadków samo mydło może nie wystarczyć. Technika mycia rąk przy użyciu środka dezynfekującego jest bardzo prostą czynnością. Cała procedura powinna zająć 20-30 sekund. W pierwszej kolejności należy nabrać płyn na wewnętrzną część dłoni. Na początku pocierać o siebie wewnętrzne części dłoni. Następnie należy położyć prawą dłoń na grzbiecie lewej i pocierać o siebie dłonie. Nie można zapominać o miejscach między palcami – tam również kryją się zarazki. Zaplecione ręce trzeba pocierać o siebie. Następnie schować grzbiet palców dłoni w drugiej dłoni, splatając razem dłonie. Należy pobierać obrotowo zaciśniętą pięścią, kciukiem jednej dłoni, a następnie zmienić strony. Na rozłożonej dłoni, po stronie wewnętrznej położyć czubki palców i pocierać je robiąc małe kółka na dłoni. Tę samą czynność trzeba powtórzyć na drugiej ręce. Należy poczekać, aż ręce wyschną i nie wycierać nadmiaru płynu. Jak widać, dezynfekcja rąk to naprawdę nieskomplikowana czynność. Technika mycia rąk przy użyciu mydła jest również bardzo prosta. Cała procedura powinna zająć 40-60 sekund. Na początku należy zamoczyć ręce w wodzie, przy czym woda nie powinna być gorąca, ponieważ zwiększa to ryzyko zapalenia skóry. Należy nabrać na ręce mydło, najlepiej w formie płynnej, położyć prawą dłoń na grzbiecie lewej i pocierać o siebie dłonie, nie zapominając o miejscach między palcami. Zaplatając ręce sprawisz, że dokładnie zdezynfekujesz to miejsce. Następnie należy złożyć razem ręce pocierać je o siebie ze splecionymi palcami, grzbiet palców dłoni schować w drugiej dłoni splatając razem dłonie, pocierać obrotowo zaciśniętą pięścią, kciukiem jednej dłoni, a następnie zmienić strony. Na rozłożonej dłoni, po stronie wewnętrznej należy położyć czubki palców i pocierać je robiąc małe kółka na dłoni. Następnie wykonać czynność na drugiej ręce. Ostatnim etapem jest spłukanie rąk wodą i wytarcie ich w jednorazowy ręcznik.

Myjąc ręce trzeba również pamiętać, aby nie zapomnieć o kciukach i końcówkach palców. Te miejsca są często pomijane. Przed umyciem należy także ściągnąć biżuterię, ponieważ palce pod pierścionkiem są pełne zarazków. To samo tyczy się zegarków czy bransoletek. Dbając o higienę dłoni pamiętajmy o paznokciach, schludne i zadbane paznokcie, nie są tylko estetyczne, ale również zapobiegają przenoszeniu się chorób.