Stosowanie ustawień systemowych

Stosowanie ustawień systemowych

Rozwiązywanie problemów wewnątrz danej grupy społecznej oraz szukanie konsensusu nigdy nie jest zbyt łatwym zadaniem. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym bardzo łatwo można wypracować takie rozwiązania, które następnie pomogą nie tylko w zaprzestaniu bieżących konfliktów, ale również nie dopuszczą do ich powstania w przyszłości. Warto jest zatem zapoznać się z możliwościami, jakie daje nam prowadzenie skutecznej terapii w przypadku wystąpienia sytuacji konfliktowej.

Nowoczesne ustawienia psychologiczne

hellingerowskie ustawieniaW wielu przypadkach stosowanie różnego rodzaju terapii psychologicznych przynosi dobre rezultaty. Warto jest w związku z tym stworzyć odpowiednie warunki, które zapewnią możliwość wykonywania tego rodzaju ćwiczeń. Do tego potrzebna jest oczywiście wola z każdej strony, która ma zamiar brać w tym udział. Psycholog na początku przeprowadzi krótkie sesje z każdą osobą, aby poznać sedno problemu, odczucia każdej ze stron, a także najważniejsze aspekty, które wiążą się przede wszystkim ze zaznajomieniem się z danego rodzaju problemem. Bardzo często w ten właśnie sposób wyglądają pierwsze spotkania z psychologiem. Następnie wybiera on najskuteczniejszą metodę, która w jego ocenie jest w stanie rozwiązać wszelkiego rodzaju problemy i konflikty. Jedną z metod są tak zwane hellingerowskie ustawienia. Ich przeprowadzenie rozpoczyna się standardowo od zbadania istoty i źródła problemu. Następnie psycholog wciela się w postać każdej ze stron danego konfliktu i stara się rozmawiać wcielając się w daną osobę. Pokazuje on przy tym każdej ze stron konfliktu w jaki sposób bardzo łatwo można sobie poradzić z rozwiązywaniem problemów danego rodzaju, a także jak należy rozmawiać z drugą osobą, aby nie wywoływać w niej agresji, czy też innego rodzaju konfliktu. Warto jest w związku z tym podczas spotkań z psychologiem uważnie przyglądać się wszelkiego rodzaju rzeczom, które on mówi. Na tej podstawie bardzo łatwo będziemy w stanie zakończyć wszystkie spory.

Prowadzenie takiej terapii pod okiem psychologa może trwać jednak kilka miesięcy. Z tego też powodu warto jest przede wszystkim skupić się na regularnej pracy, która będzie w stanie sprawić, że efekt, którego oczekujemy osiągniemy w określonym czasie. Przy odpowiedniej wytrwałości uda nam się go być może osiągnąć jeszcze wcześniej. Warto jest w związku z tym stosować się do zaleceń psychologa i być przede wszystkim cierpliwym oraz wyrozumiałym wobec drugiej strony. Nie zawsze jest to łatwe, ale zawsze jest to w stanie przynieść określone efekty.