Sprzęt przeciwpożarowy w walce z pożarem

Sprzęt przeciwpożarowy w walce z pożarem

Strażacy podkreślają, że podczas wystąpienia pożaru należy przede wszystkim zachować spokój oraz nie ulegać panice. Następnie trzeba zawiadomić odpowiednie służby, a dopiero potem po przeanalizowaniu sytuacji zastanowić się czy nie zabrać się za gaszenie samemu. Jeśli grozi to utratą życia, to lepiej odpuścić,  w pozostałych przypadkach przyda się odpowiedni sprzęt, który ułatwi nam walkę z ogniem.

Sprawdzone sprzęty przeciwpożarowe

sprawdzony sprzęt przeciwpożarowyGaszenie pożaru to nie łatwe zadanie. Ogień to najgroźniejszy z żywiołów, który na przestrzeni wieków odebrał życie wielu osobom. Oparzenia ciężko wytrzymać, a do tego dochodzi dym i brak powietrza. Jeśli nie jesteśmy zawodowymi strażakami, to lepiej trzymajmy się od ognia z daleka. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia, to warto znać sprzęt, który pomoże nam wygrać z tym żywiołem. Odpowiednio dobrany i sprawdzony sprzęt przeciwpożarowy potrafi uchronić wiele istnień ludzkich przed utratą życia. Podstawowym typem takiego sprzętu jest oczywiście gaśnica, którą używamy bezpośrednio na ogień. Są gaśnice śniegowe, proszkowe i kilka innych typów, które służą do gaszenia w różnych sytuacjach. Aby prawidłowo posługiwać się gaśnicą najlepiej jest przejść odpowiednie szkolenie, których mnóstwo odbywa się w zakładach pracy, czy też szkołach i uczelniach, jednak nawet bez tego z gaśnicą poradzi sobie każdy, kto choć na chwilę zerknie na umieszczoną na niej etykietę z instrukcją obsługi. Oprócz gaśnic używa się także koców gaśniczych, toporków służących do wydostawania się z pomieszczeń, a także systemy walki bezpośredniej, takie jak hydranty z wężem lub zraszacze wodne. Oprócz umiejętności posługiwania się sprzętem należy także pamiętać o tym, aby sprzęt gaśniczy nie był sprzętem z przypadku. Należy zadbać bardzo solidnie o jakość swoich urządzeń, gdyż jeśli one zawiodą, to może nie być dla nas ratunku. Podejście w stylu, że może oszczędzę na gaśnicy jest błędne. Tutaj chodzi o nasze życie i nasz dobytek. Oszczędności są pozorne i przekonacie się o tym w momencie pożaru, ale wtedy może już być za późno.

Oprócz dobrej jakości sprzętu należy pamiętać także o jego konserwacji. Dobry, ale niesprawny sprzęt do niczego nam nie będzie służył. Trzeba pamiętać o okresowych przeglądach i o wymianie zużytych elementów na nowe. Generuje to co prawda pewne koszty, jednak jeśli chodzi o nasze życie, to nie mają one zbyt wielkiego znaczenia. Warto wydać więcej, aby móc ocalić jeszcze więcej. Tą sentencją zamykam moje rozważania o sprzęcie i pozostawiam temat do dalszego przemyślenia.