Solidny rozdrabniacz spalinowy

Solidny rozdrabniacz spalinowy

Współczesne przetwórstwo drewna jest nastawione na maksymalne wykorzystanie pozyskanego surowca. Wiąże się to z proekologicznym podejściem do zasobów drewna i powstaniem gałęzi przemysłu, które wykorzystują drewniane zrębki. Zrębki pozyskuje się z pozornych odpadów w postaci gałęzi i odrostów, cienkich pni oraz innych części drzew i krzewów, które nie znajdą innego zastosowania. Idealnym sprzętem do zrębkowania drewna są rębaki, których zastosowanie stale rośnie. Producenci chcąc sprostać zapotrzebowaniu oferują bardzo szeroką gamę tych urządzeń o różnych parametrach.

Wszechstronny rębak spalinowy do drewna

rębaki spalinoweUrządzenia do zrębkowania drewna ze względu na rosnącą popularność zostały wyposażone w różne źródła napędu tak aby sprostać wielorakiemu zapotrzebowaniu. Wyróżniamy więc rębaki z napędem silnikami elektrycznymi, spalinowymi oraz wałem odbioru mocy (WOM) z ciągnika. Wydaje się, że rębaki spalinowe są grupą najchętniej wykorzystywaną dzięki swojej uniwersalności. Niezależny napęd pozwala wykorzystywać je w dowolnym miejscu. Aby umożliwić łatwe przemieszczanie rębaków spalinowych bezpośrednio do miejsca wykonywania pracy producenci zadbali o ich mobilność. Umieszcza się je fabrycznie na podwoziach i ramach kołowych lub na platformach gąsienicowych. Produkowane rębaki spalinowe występują w bardzo dużej gamie modeli o bardzo różnych parametrach pracy. Dla użytkowników domowych dedykowane są małe modele do rozdrabniania drobnych gałęzi, a dla profesjonalistów przeznaczone są typy rębaków o mocnych silnikach i dużych rozmiarach. Każdy rębak spalinowy niezależnie od mocy i wielkości składa się z takich samych części składowych. Oprócz napędu spalinowego występuje lej podawczy, mechanizm tnący oraz ramię lub kanał wyrzutowy. Istotne różnice między rębakami mogą pojawiać się w budowie mechanizmu tnącego. Ostrza tnące mogą być montowane na tarczach obrotowych lub bębnach. Wyróżniamy więc rębaki spalinowe tarczowe i bębnowe. Dla bezpieczeństwa operatora wszystkie elementy ruchome rębaka przykryte są stalowymi blachami. Rębaki podlegają stałej ewolucji i producenci wprowadzają szereg mechanizmów pomocniczych ułatwiających pracę.

Standardem jest wyposażanie profesjonalnych rębaków w mechanizm wałków obrotowych napędzanych hydraulicznie. Są one umieszczone tuż przed mechanizmem tnącym. Umożliwiają kontrolowane i stabilne wprowadzanie materiału drzewnego wydatnie ułatwiając pracę. Aby jeszcze bardziej ułatwić pracę można rębak wyposażyć w składany podajnik rolkowy. Pełną ofertę rębaków spalinowych można znaleźć na stronach internetowych producentów. Cieszy fakt, że oferta polskich producentów w grupie urządzeń o mniejszych i średnich mocach dorównuje produktom uznanym markom zagranicznym.