Skuteczne osuszanie powietrza w domu

Skuteczne osuszanie powietrza w domu

Optymalna wilgotność powietrza w domu to bardzo ważny parametr, który odpowiada za jakość życia oraz ma bezpośredni wpływ na zdrowie lokatorów. Poziom wilgotności powietrza powinien zawierać się w przedziale od 40% do 60% a każde odstępstwo od tej normy będzie miało negatywny wpływ na funkcjonowanie w mieszkaniu. Zbyt suche powietrze będzie powodowało wysuszenie śluzówek i skóry, nieprzyjemne uczucie drapania w gardle i dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych. Zbyt duża wilgotność powietrza natomiast powoduje powstawanie pleśni i grzybów, równie groźnych dla naszego zdrowia.

Typy osuszaczy powietrza

sprawdzony adsorpcyjny osuszacz powietrzaWilgotność powietrza ma ścisły związek z temperaturą, a konkretnie z porą roku. Zimą, kiedy zdecydowanie rzadziej wietrzymy nasze pomieszczenia, powietrze w naszych mieszkaniach jest wysuszone poprzez działanie centralnego ogrzewania. W pozostałe pory roku dużo częściej zmagamy się ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza. Problemy z utrzymaniem stałego korzystnego poziomu wilgotności pojawiają się najczęściej w starym budownictwie lub wszędzie tam, gdzie zachodzą problemy ze sprawną wentylacją. Zbyt dużo wilgoci w powietrzu to także spory problem na placu budowy, podczas wykańczania wnętrz lub podczas remontu. Aby prace remontowe obyły się bez dłuższych przestojów, konieczne jest szybkie i skuteczne pozbycie się nadmiaru wilgoci z remontowanych wnętrz. W kontroli wilgoci, zarówno w dużym domu jak i małym mieszkaniu przyda się sprawdzony adsorpcyjny osuszacz powietrza. Urządzenie to stworzone jest do warunków domowych, nieco gorzej poradzi sobie na budowie, gdzie panuje dość duże zanieczyszczenie powietrza, a model adsorpcyjny nie do końca sobie z nim radzi. Sprawdzony adsorpcyjny osuszacz powietrza wykorzystuje zjawisko gromadzenia wilgoci. Zbudowany jest z rotora z napędem, wentylatora, nagrzewnicy, filtra i obudowy. Najważniejszym elementem jest rotor, czyli obrotowy bęben pokryty specjalnym żelem krzemionkowy, który pochłania wodę. Woda zbierana jest w specjalnym zbiorniczku lub odprowadzana przewodem na zewnątrz. Ten model pochłaniacza wilgoci pracuje równie wydajnie niezależnie od temperatury i wilgotności powietrza.

Innym modelem osuszacza powietrza jest model kondensacyjny, którego wydajność jest ściśle związana z temperaturą i poziomem wilgotności powietrza. Najlepiej sprawdza się w wysokich temperaturach (powyżej 20 stopni Celsjusza) oraz przy wysokiej, sięgającej 80% wilgotności. Wykorzystuje on zjawisko schładzania powietrza poniżej punktu rosy, co powoduje skraplanie się wilgoci. Ten rodzaj urządzenia wymaga jednak do pracy minimalnej temperatury powyżej 5 stopni Celsjusza.