Skuteczne niwelowanie objawów menopauzy

Skuteczne niwelowanie objawów menopauzy

W życiu każdej kobiety nastaje taki okres, w którym zaczyna się ona starzeć. Początkowo trudno jest nam dopuścić do siebie tę myśl. Część kobiet nawet nie chce rozmawiać o tym, iż są one w wieku, w którym mogą pojawić się pierwsze objawy menopauzy. Wiek ten nie jest konkretny. Stanowi on kwestię indywidualną, ale pierwszych objawów możemy spodziewać się w okolicach pięćdziesiątego roku życia. Okres menopauzy jest dla wielu kobiet synonimem starości, a zmiany hormonalne, które następują w organizmie często tylko pogarszają nasz humor.

Jak skutecznie zmniejszyć objawy menopauzy?

leczenie menopauzyMenopauza objawia się szeregiem niekorzystnych zmian w naszym organizmie. Możemy odczuwać przede wszystkim wahania nastroju, uderzenia gorąca, zimne poty, dreszcze, a także zwiększoną drażliwość. Wielu kobietom doskwiera także suchość pochwy oraz znaczny spadek popędu seksualnego. Brak zbliżeń wpływa na jakość życia z naszym współmałżonkiem, w związku z czym mogą rozpocząć się sprzeczki. Kiedy zauważamy pierwsze objawy chcemy w jakiś sposób je zredukować. Musimy jednak uświadomić sobie, że leczenie menopauzy nie polega n całkowitym wyeliminowaniu objawów, a tylko ich redukcji. Popularną metodą jest oczywiście hormonalna terapia zastępcza, określana akronimem HTZ. Przyznać jednak trzeba, ze ma ona wiele działań ubocznych, a wiele kobiet nie chce się na nie narażać. Dodatkowo część z pań nawet nie chce słyszeć o tego typu metodach, w związku z czym szukają one sposobu w naturze. Na szczęście mamy wiele metod naturalnych, które pomagają nam łagodzić objawy. Przede wszystkim popularnością cieszą się preparaty sojowe. Soja bowiem zawiera fitoestrogeny, a więc takie związki, które budową przypominają estrogeny ludzkie, czyli hormony, których zaczyna być coraz mniej w okresie menopauzy. One właśnie pozwalają nam zredukować objawy tego okresu bez skutków ubocznych tak silnych, jak w przypadku hormonalnej terapii zastępczej. Warto także uświadomić sobie, że są także inne rośliny, które zawierają tego typu związki. Jednym z nich jest chmiel. Zawiera on nie tylko związku zbliżone do estrogenów, ale również szereg innych.

Te pozostałe składniki chmielu działają uspokajająco, regulują trawienie, a także wpływają kojąco na cały układ pokarmowy. Jest to niewątpliwie wskazane podczas okresu menopauzy. Przyznać trzeba, że naturalnych metod jest naprawdę wiele, a na łamach jednego krótkiego artykułu nie jesteśmy w stanie zapoznać się ze wszystkimi. Warto jednak uświadomić sobie, że leczenie menopauzy to nie tylko terapia hormonalna, ale także redukcja objawów poprzez stosowanie naturalnych metod bez szeregu działań ubocznych.