Skuteczne leczenie alkoholizmu

Skuteczne leczenie alkoholizmu

Alkohol jest substancją toksyczną mogąca powodować nie tylko dolegliwości somatyczne, ale również silne uzależnienie. Jest to jedyny środek psychoaktywny legalny w Polsce. Mamy z nim kontakt praktycznie przez cale życie od chwili narodzin do samej śmierci. Często uczestniczymy w uroczystościach  na których jest legalnie spożywanym napojem. Wbrew pozorom nie poprawia nastroju i nie poprawia naszych kontaktów oraz samopoczucia. Musimy pamiętać bowiem, że jest on silnym depresantem i może nawet doprowadzić do myśli i czynów samobójczych.

Gdzie wyleczyć alkoholizm na stałe?

leczenie choroby alkoholowejJeśli chodzi o uzależnienie od alkoholu jest to bardzo prosta sprawa i nawet nie jesteśmy w stanie wskazać momentu w którym to nastąpiło. Istnieje jedynie złudne poczucie, że potrafimy nad tym zapanować i stu procentowe wręcz przekonanie, że jeśli zechcemy to w każdej chwili możemy przestać pić. Niestety jest to tylko nasze wewnętrzne odczucie, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Choroba alkoholowa tak łatwo nie odpuszcza i bez odpowiedniej pomocy i właściwej terapii sami nie jesteśmy w stanie sobie pomóc. Dlatego też leczenie choroby alkoholowej to złożony proces. Jest to świadczenie w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeżeli więc podejmiemy świadomą i nie przymuszoną decyzje o rozpoczęciu leczenia powinniśmy zgłosić się do poradni leczenia uzależnienia od alkoholu. Oczywiście powinniśmy zgłosić się tam trzeźwi. Po przedstawieniu problemu rozmawiający z nami terapeuta podejmie decyzje dotyczącą sposobu leczenia i wybrania odpowiedniej placówki. Leczenie możemy rozpocząć w dziennym oddziale terapii uzależnienia. Będziemy tam zgłaszać się codziennie na kilka godzin przez okres około ośmiu tygodni. Jeżeli nie pomoże nam to w zwalczeniu naszego nałogu i nadal będzie występował problem z utrzymaniem abstynencji wskazany jest pobyt na całodobowym oddziale leczenia uzależnień od alkoholu. Istnieje również możliwość wystąpienia objawów odstawiennych, wówczas wskazany jest pobyt w oddziale alkoholowych zespołów odstawiennych. Do wszystkich tych oddziałów wskazane jest posiadanie skierowania od lekarza, może być od lekarza rodzinnego.

Jeśli chodzi o leczenie choroby alkoholowej nie możemy zapominać o członkach rodziny osoby uzależnionej. Ich również należy poddać koniecznej terapii indywidualnej lub grupowej. Zwłaszcza dużo uwagi należy poświęcić dzieciom alkoholików, ponieważ w swoim krótkim życiu przeszły dużą traumę, która nie pozostaje bez wpływu na ich dalsze życie. Pamiętajmy więc, że zawsze możemy zwrócić się o pomoc i nigdy nie pozostaniemy z alkoholizmem sami.