Skuteczne czyszczenie brukowej kostki

Skuteczne czyszczenie brukowej kostki

Położona nowo kostka brukowa powinna dla nas wyglądać nienagannie, jednak czasami zauważamy pojawiające się białe naloty na kaflach. Może wydawać się nam, iż jest to jakaś poważna wada produkcyjna, jednak jak się okazuje to naturalny proces wynikający z dojrzewania betonu związany z procesami fizycznymi i chemicznymi. W ciągu kilku miesięcy od ułożenia kostki możemy zauważyć, iż nalot wapienny samoistnie znika. Jeśli jednak chcemy się go pozbyć znacznie szybciej możemy to wykonać z odpowiednimi środkami chemicznymi do tego służącymi.

Skuteczne usuwanie nalotu wapiennego z kafli

usuwanie wykwitów z kostki brukowejNiedawno położyliśmy świeżą kostkę brukową dookoła naszego domu i po niedługim czasie zaczęliśmy zauważać pojawiający się biały nalot na wielu kafelkach. Na pewno dla wielu z nas to niezbyt przyjemny widok, który psuje ogólną estetykę, jednak należy pamiętać, iż plamy wapienne znikają same w ciągu kilku miesięcy. To wszystko za sprawą naturalnego spłukiwania deszczem oraz wycierania na co dzień. Mimo to wielu z nas nie chce czekać tak długo, dlatego interesuje nas temat jakim jest usuwanie wykwitów z kostki brukowej. Nie jest to trudne, jednak należy do tego użyć odpowiednich preparatów. Warto wpierw wykonać próbę na mniejszej przestrzeni, gdyż nigdy nie wiemy jaka będzie reakcja płynu z kaflami. Może okazać się, iż zmieni się kolor kostki, a nawet odsłonimy kruszywo w warstwie ścieralnej. Dodatkowo warto zaimpregnować później kafle, gdy już pozbędziemy się białego nalotu. Dzięki temu unikniemy możliwości innych odbarwień od kawy, oleju czy innych substancji. Warto też nie zapominać o regularnym czyszczeniu kafelek przynajmniej dwa razy do roku, aby ciągle wyglądały tak samo reprezentacyjnie. Polega to przede wszystkim na wymieceniu kurzy i piasku spomiędzy otworów między kostkami, a następnie usunięciu roślin, które mogły się pojawić międzyczasie. Ostatnim etapem jest mycie pod ciśnieniem sama wodą albo z dodatkiem odpowiedniego preparatu. Niekiedy będziemy musieli uzupełnić fugi nowym piaskiem.

Odpowiednie dbanie o kafle czasami nie zmniejsza ryzyka powstania nalotu wapiennego, który jest efektem dojrzewania betonu na skutek reakcji chemicznych. Mimo to możemy usunąć ten problem z pomocą odpowiedniego środka, dzięki czemu nie będziemy czekać kilka miesięcy na to, aż w naturalny sposób po przez wypłukiwanie deszczem oraz ścieranie samoistnie zniknąć. Mogą w końcu psuć ostateczny efekt, czego nie każdy z nas chce. Poza tym zadbajmy też o impregnację kafli, jak i ich regularne czyszczenie.