Różne rodzaje gier planszowych

Różne rodzaje gier planszowych

 

Nie każdy z nas ma ochotę wychodzić z domu, żeby spotkać się gdzieś ze znajomymi. Domatorzy najlepiej czują się w znajomych czterech ścianach, a nie na imprezach. Jednak samo siedzenie i rozmowy nie każdemu wystarczą, więc warto poszukać jakiegoś zajęcia, które spodoba się każdemu uczestnikowi spotkania. Mogą to być na przykład gry planszowe, które w ciągu ostatnich kilku lat znalazły w naszym kraju wielu zwolenników. Wynika to z ich różnorodności pod względem mechaniki, tematyki i stopnia skomplikowania – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Wybór odpowiedniej gry planszowej

sklepy z grami planszowymiGry na rynku dostępne są w tak szerokim wyborze, że spokojnie trafimy na grę odpowiednią dla kilkuletnich dzieci, jak i dla seniorów. Najprostsze planszówki posiadają bardzo proste, czytelne zasady i często kilka różnych wariantów gry, które wprowadzają nie tylko większą różnorodność, ale też pozwalają je dopasować do możliwości najmłodszych graczy. Tematyka takich gier zwykle oscyluje wokół zwierzątek, co zwraca dużą uwagę najmłodszych. Wiele jest też gier edukacyjnych, które wprowadzają dzieci w podstawy dodawania czy pomagają trenować pamięć i łączenie różnych informacji. Gry dla starszych graczy są zdecydowanie bardziej różnorodne. Możemy wybierać wśród prostych, imprezowych tytułów, w których rozgrywka toczy się szybko, a zasady nie są zbyt złożone. Sklepy z grami planszowymi oferują też tytuły z drugiego spektrum skali: skomplikowane, wymagające wiele myślenia i planowania, odpowiednie na długi wieczór. Niektóre gry planszowe zachęcają graczy do kooperacji, przynajmniej chwilowej, inne z kolei cechuje zacięta rywalizacji i ostra walka o każdy punkt i nawet niewielką przewagę nad przeciwnikiem. Tematyka gier jest bardzo szeroka: coś dla siebie znajdą fani zagadek, zombie, heroic fantasy. Nie brakuje gier bazujących np. na RPG i wykorzystujących pewne elementy rozwoju postaci. Niektóre planszówki skupiają się na aspektach związanych z obcymi nam kulturami, a w instrukcjach znajdziemy wiele ciekawostek związanych obcym nam krajem.

Jeśli chodzi o liczbę graczy, tutaj również różnice są spore. Można trafić w sklepach na tytuły tylko dla dwóch osób, jak i na takie, gdzie do rozgrywki potrzebne są przynajmniej trzy. Wiele gier wymaga od dwóch do pięciu graczy, jednak znajdziemy też planszówki, w które grać może nawet kilkanaście osób naraz. Osoby preferujące od czasu do czasu grę w ciszy i spokoju mogą się zainteresować grami z opcją rozgrywki solo, co również często okazuje się ciekawym wyzwaniem. Wbrew pozorom, niekoniecznie będzie to rozgrywka prosta, a raczej wymagająca jeszcze więcej zaangażowania.