Rodzaje zabezpieczeń ppoż

Rodzaje zabezpieczeń ppoż

Przeważnie budynki uznajemy za bezpieczne miejsca, w których można się schronić. Na ogół tak jest, ale także w nich dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, które mogą zagrozić naszemu zdrowiu lub życiu. Jednym z najniebezpieczniejszych sytuacji jest pożar, który szybko się rozprzestrzenia, a walka z nich często bywa nierówna. W chwili pojawienia się ognia, liczy się każda sekunda.

Czy stosowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych jest konieczne?

bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowychBudynki ze względu na swoją specyfikę, nie są w stanie się samodzielnie ochronić przed wszelkimi groźnymi sytuacjami, dlatego też trzeba pomyśleć o ich zabezpieczeniu już na etapie budowy. Przed powodzą mogą ochronić specjalnie wykonane fundamenty, przed złodziejami monitoring, a przed pożarem odpowiednie zabezpieczenia konstrukcji i ścian.Bez względu czy budynek jest murowany, betonowy, drewniany czy ze stalową konstrukcją, trzeba wykonać w nich pewne zabezpieczenia, które będą niezastąpione w chwili, kiedy pojawi się ogień na terenie budynku. Dzielą się one na czynne i bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych, które ze względu na swoją budowę są najbardziej narażone na działanie ognia. Murowany budynek, po pożarze może nadal stać, gdyż cegła się się nie spala, natomiast po budynku ze stalową konstrukcją niewiele zostanie. Czynne zabezpieczenia mają największe znaczenie ze względu na ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru i wielkości strat, natomiast bierne nie pozostają bez znaczenia. To właśnie one mają za zadanie przeciwdziałać powstaniu pożaru i opóźnianiu jego rozszerzania się na kolejne powierzchnie. W kategorii wyróżnia się zabezpieczenia drewna, stali, systemów wentylacji czy elewacji betonowych. Stal ze względu na swoją specyfik budowy jest mało odporna na działanie wysokich temperatur jakie są wytwarzane w czasie pożaru. Osiąga ona krytyczną temperaturę już po parunastu minutach, a jej przekroczenie może skutkować zawaleniem konstrukcji. Zabezpieczenia skupiają się przede wszystkim na obudowaniu stali specjalnymi powłokami i materiałami, które zwiększą jej odporność.

Nie zawsze da się przewidzieć, kiedy może wybuchnąć pożar, dlatego konieczne są zabezpieczenia, które zawsze będą skuteczne. Bierne montuje się już na etapie budowy konstrukcji, ponieważ stal musi być osłonięta przed dostępem ognia, którzy szybko powoduje, że staje się ona giętka jak plastelina. Najskuteczniejsze są specjalne powłoki, natryski czy farby, które są odporne na działanie bardzo wysokich temperatur jakie towarzyszą pożarowi.