Rodzaje pomp do ogrzewania domu

Rodzaje pomp do ogrzewania domu

Pompy ciepła do systemów ogrzewania domowego są dość nowym, aczkolwiek bardzo skutecznym i zaawansowanym źródłem ciepła, coraz częściej wybieranym ponad kolektory słoneczne czy podobne ekologiczne źródła ciepła do prywatnego domu. Są one przede wszystkim ekonomiczne, gdyż jako jedno z niewielu źródeł ciepła nie wymagają żadnego paliwa spalinowego by produkować energię cieplną, oraz pracują nieprzerwanie z bardzo niskim poborem energii elektrycznej.

Rodzaje pomp do ogrzewania domów

pompy ciepła trójmiastoNajczęściej wykorzystywaną, a przez wiele osób uważaną za najskuteczniejszą, pompą ciepła jest wersja gruntowa, która pobiera ciepło bezpośrednio z ziemi, w której została zamontowana. Jest to bodaj najbardziej uniwersalny wariant pompy ciepła, gdyż może być zamontowany w dowolnym miejscu bez większego problemu, i nie wymaga żadnych specjalnych warunków atmosferycznych czy terenowych. Przy dużych zbiornikach wodnych instalowane są natomiast wodne pompy ciepła Trójmiasto, położone nad morzem, ma coraz więcej prywatnych domów, które wyposażane są właśnie w tego typu pompy, głównie z racji łatwości ich montażu i podłączenia ich do zbiornika wodnego, w tym wypadku do morza. Potrzebują one co prawda podłączenia do zbiornika wodnego, aczkolwiek montowane są wszędzie tam, gdzie takie zbiorniki znajdują się bezpośrednio przy obiekcie, który miałby być ogrzewany owymi pompami, lub w jego najbliższej okolicy. Pompy wodne są bodaj najefektywniejszym rodzajem pomp ciepła, gdyż mogą działać skutecznie również w ujemnych temperaturach. Ostatnim wariantem pomp są pompy powietrzne, pobierające ciepło z otaczającego je powietrza, jak wskazuje ich nazwa. Te pompy instalowane są w miejscach w których nie ma możliwości montażu żadnego z dwóch pozostałych rodzajów z jakiegokolwiek powodu, i pracują podobnie do systemu klimatyzacji domowej, aczkolwiek zapewniają ciepło znacznie wydajniej, i zużywają bardzo niewiele energii, podobnie jak ich pozostałe odpowiedniki. Są nieco głośniejsze niż pompy gruntowe czy wodne, dlatego zaleca się ich instalację z dala od budynku do którego mają zapewniać ciepło.

Montaż pomp ciepła nie należy do najłatwiejszych, i wymaga dużego nakładu pracy, dlatego producenci zalecają wynajęcie usług jednej z wielu renomowanych firm montażowych, w celu ich zainstalowania w wybranym miejscu. Owe firmy mogą nawet na życzenie połączyć owe pompy z pozostałymi systemami domowymi, przede wszystkim z zasilaniem, które może stale napędzać pompy i pozwalać na ich niemal nieprzerwaną pracę.