Rodzaje ograniczników przepięciowych

Rodzaje ograniczników przepięciowych

Rozwój instalacji elektrycznych w dzisiejszych czasach bardzo szybko się rozwija. Energia elektryczna posiadająca wiele zalet staje się coraz bardziej popularna. jedna z tych zalet jest bardzo szybki przesył energii na bardzo duże odległości. Ponadto elektryczność jest w większym stopniu czystszą energią niż konwencjonalne środki. Wiele akcesoriów gospodarstwa domowego jest zastępowanych przez elektryczny odpowiedniki. Jednym z takich przykładów jest kuchenka gazowa, która w dzisiejszych czasach coraz częściej zastępowana jest płytą indukcyjną.

Urządzenia chroniące instalację

ograniczniki przepięć b cWymiana tego urządzenia niesie za sobą jednak szereg modernizacji oraz zmian w instalacji elektrycznej. Takie postępowanie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania płyty indukcyjnej. Modernizacja lub wymiana całej lub części instalacji elektrycznej jest nieodzownym elementem użytkowanie tego elementu. Zdarza się ze instalacja jest stara i wykonano ja jeszcze w starej technologii, czyli z wykorzystaniem aluminiowych żył przewodów. W takim wypadku najrozsądniejszym sposobem jest wymiana całej instalacji i montaż nowej od podstaw. Zdarza się również ze pomimo starej instalacji elektrycznej użytkownicy decydują się na rozbudowę swoich urządzeń gospodarstwa domowego. Mimo podejścia do sprawy nieco od złej strony jest sposób na usprawnienie i doprowadzenie instalacji do prawidłowego funkcjonowania, mimo znacznie większego obciążenia elementów czynnych instalacji elektrycznej. Jednym z takich sposób są ograniczniki przepięć b c. Przepięcia powstają na wskutek zmian komutacyjnych w całej sieci elektroenergetycznej lub w jej części. Spowodowane są dołączeniem odbiorników nie liniowych, takich jak ledowe źródła światła, płyty indukcyjne czy przekształtniki energoelektroniczne. Takimi przekształtnikami są falowniki, prostowniki lub przemienniki częstotliwości mogące zasilać silniki elektryczne. Przepięcia w dużym stopniu występują podczas dołączania lub odłączania od sieci tych odbiorników. Innymi słowy najwięcej przepięć jest gdy zapalamy i gasimy nasze oświetlenie, które w dużym stopniu składa się z ledowych źródeł światła, lub tez gdy uruchamiamy nasza płytę indukcyjną.

Dzieje się tak ponieważ płyta działa punktowo i w pewnych okresach czasu zostaje uruchomiona automatyczne w celu podniesienia temperatury. Następnie gdy dana temperatura zostanie osiągnięta, automatycznie zostaje ona wyłączona. Ograniczniki przepięć nie są w wyposażeniu standardowym, lecz są jedynie opcja dodatkową, ponieważ przepięcia nie są aż tak szkodliwe.