Rejestracja czasu pracy w Twojej firmie

W dzisiejszych czasach często słyszymy powiedzenie ,,czas to pieniądz”. Ta powszechna maksyma ma zastosowanie nie tylko w naszym życiu prywatnym, ale także w zawodowym. Pracodawcy chcą wprowadzić w życie taką zasadę, stara się ze wszystkich sił, aby jego pracownicy w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy pracowali jak najbardziej efektywnie. Dla pracodawcy, każda godzina spędzona na pogaduchach, kawie czy przeglądaniu mediów społecznościowych to straty finansowe.
Na czym polega rejestracja czasu pracy?
Zgodnie z polskim prawem każdy pracodawca ma obowiązek prowadzenia rejestru czasu pracy swoich pracowników. Należy podkreślić, że ten obowiązek dotyczy każdego pracodawcy, zarówno w małych, średnich i dużych firmach. Bez względu na liczbę zatrudnionych osób. Rejestracja czasu pracy w firmie pomaga w skutecznym rozliczeniu pracownika z czasu pracy, który spędza na swoim stanowisku. Tego typu kontrolę można zastosować w zakładach pracy, gdzie pracownicy głównie zajmują się pracą biurową, np. graficy komputerowi, call center lub praca przy maszynach i taśmach produkcyjnych. Zgodnie z art. 149 ,,Kodeksu Pracy” pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy do ustalenia prawidłowego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Rejestracja czasu pracy to element składowy wszystkich czynności związanych z ewidencją czasu pracy. Podstawowym i niezbędnym elementem, który musi się znaleźć w każdej prowadzonej ewidencji to ilość godzin, które przepracował dany pracownik. Muszą tam być informacje o przepracowanych niedzielach i świętach, pracy w porze nocnej oraz godziny nadliczbowe. Dodatkowo należy uwzględnić przepracowane dni wolne od pracy wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy. Zawrzeć należy informacje o dyżurach, urlopach, zwolnieniach z pracy oraz inne usprawiedliwione lub nieusprawiedliwione nieobecności w pracy. Ilość informacji do zgromadzenia jest bardzo dużą, jednak Państwowa Inspekcja Pracy dopuszcza gromadzenie ich w sposób elektroniczny. Mowa tu o elektronicznych rejestratorach czasu pracy.
Kodeks pracy przewiduje dla pracodawców, którzy nie dostosowali się do obowiązujących przepisów i nie prowadzą ewidencji czasu pracy, przewidziane są wysokie grzywny. Takie zachowanie jest traktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika i zakłada grzywny w wysokości od 1000 zł do nawet 30 000 zł. Kontrola czasu pracy (KCP) ma na celu kontrolę przepracowanych godzin przez pracowników, jego nieobecności i spóźnień. Obecnie, firmy korzystają z coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań.
Najnowsze komentarze