Rejestracja czasu pracy w Twojej firmie

Rejestracja czasu pracy w Twojej firmie

W dzisiejszych czasach często słyszymy powiedzenie ,,czas to pieniądz”. Ta powszechna maksyma ma zastosowanie nie tylko w naszym życiu prywatnym, ale także w zawodowym. Pracodawcy chcą wprowadzić w życie taką zasadę, stara się ze wszystkich sił, aby jego pracownicy w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy pracowali jak najbardziej efektywnie. Dla pracodawcy, każda godzina spędzona na pogaduchach, kawie czy przeglądaniu mediów społecznościowych to straty finansowe. 

Na czym polega rejestracja czasu pracy?

rejestracja czasu pracy w firmieZgodnie z polskim prawem każdy pracodawca ma obowiązek prowadzenia rejestru czasu pracy swoich pracowników. Należy podkreślić, że ten obowiązek dotyczy każdego pracodawcy, zarówno w małych, średnich i dużych firmach. Bez względu na liczbę zatrudnionych osób. Rejestracja czasu pracy w firmie pomaga w skutecznym rozliczeniu pracownika z czasu pracy, który spędza na swoim stanowisku. Tego typu kontrolę można zastosować w zakładach pracy, gdzie pracownicy głównie zajmują się pracą biurową, np. graficy komputerowi, call center lub praca przy maszynach i taśmach produkcyjnych. Zgodnie z art. 149 ,,Kodeksu Pracy” pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy do ustalenia prawidłowego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Rejestracja czasu pracy to element składowy wszystkich czynności związanych z ewidencją czasu pracy. Podstawowym i niezbędnym elementem, który musi się znaleźć w każdej prowadzonej ewidencji to ilość godzin, które przepracował dany pracownik. Muszą tam być informacje o przepracowanych niedzielach i świętach, pracy w porze nocnej oraz godziny nadliczbowe. Dodatkowo należy uwzględnić przepracowane dni wolne od pracy wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy. Zawrzeć należy informacje o dyżurach, urlopach, zwolnieniach z pracy oraz inne usprawiedliwione lub nieusprawiedliwione nieobecności w pracy. Ilość informacji do zgromadzenia jest bardzo dużą, jednak Państwowa Inspekcja Pracy dopuszcza gromadzenie ich w sposób elektroniczny. Mowa tu o elektronicznych rejestratorach czasu pracy. 

Kodeks pracy przewiduje dla pracodawców, którzy nie dostosowali się do obowiązujących przepisów i nie prowadzą ewidencji czasu pracy, przewidziane są wysokie grzywny. Takie zachowanie jest traktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika i zakłada grzywny w wysokości od 1000 zł do nawet 30 000 zł. Kontrola czasu pracy (KCP) ma na celu kontrolę przepracowanych godzin przez pracowników, jego nieobecności i spóźnień. Obecnie, firmy korzystają z coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań.