Radiotelefon o dużym zasięgu od Baofenga

Radiotelefon o dużym zasięgu od Baofenga

Krótkofalówek używano do najróżniejszych zadań, w najróżniejszych zawodach. Od rekreacyjnego użytkowania, przez komunikację podczas gier terenowych, po koordynację działań służb mundurowych. Na placu budowy również zaczęliśmy powoli wprowadzać komunikację radiową, gdyż sama wielkość terenu na którym pracowaliśmy stwarzała problemy komunikacyjne i prowadziła nieraz do wielu przestojów pracy i poprawek. Oczywiście była możliwość koordynacji przez telefon, aczkolwiek używanie ich w pracy było często utrudnione i opóźniało sprawny przepływ informacji.

Krótkofalówka do pracy na terenie budowy

baofeng uv5rSama obecność wielu elementów metalowych, pochłaniających czy odbijających sygnały radiowe powodowała iż na placu często nie było zasięgu sieci komórkowej. Mimo to, zauważyliśmy iż koledzy z firmy ochraniającej nasz teren nie mają takiego problemu podczas komunikacji radiowej między posterunkami, dlatego postanowiliśmy poradzić się ich co do wyboru odpowiednio dobrego urządzenia. Używany przez nich radiotelefon Baofeng uv5r okazał się całkiem dobry jako urządzenie komunikacyjne, dlatego też nie kłopotaliśmy się z dalszym szukaniem, mając od razu sprawdzone i sprawnie działające urządzenie. Był to dość zaawansowany sprzęt, posiadający możliwość działania wielopasmowego i programowania kanałów, co pozwalało na uniknięcie komunikacji na tym samym paśmie działania co cb radia samochodowe, więc eliminowało problem dezinformacji czy zakłóceń podczas rozmów. Siła sygnału była zdecydowanie duża, gdyż wielokrotnie widzieliśmy jak koledzy z ochrony bez problemu rozmawiają ze sobą w miejscach w których nie było zasięgu sieci komórkowej, nawet jeśli znajdowali się na dwóch końcach placu. Urządzenia te nie były szczególnie drogie ani trudnodostępne, więc byliśmy w stanie wyposażyć w nie wszystkich brygadzistów, koordynujących pracę zespołów na budowie w ledwie tydzień. Oczywiście, użytkownicy musieli przyzwyczaić się do ich używania bo na pierwszy rzut oka były one dość skomplikowane, aczkolwiek większość funkcji działała automatycznie i nie wymagała żadnych konfiguracji.

Od razu zauważyliśmy również ogromną pojemność baterii, gdyż przy normalnej pracy, jedna krótkofalówka mogła działać nieprzerwanie przez cały dzień bez konieczności ładowania, a w razie potrzeby mogła zostać podłączona do zwykłego portu usb w każdym komputerze lub powerbanku. Po krótkim czasie użytkowania postanowiliśmy również dołączyć do radiotelefonów zestawy słuchawkowe, by jeszcze bardziej zwiększyć wygodę ich użytkowania.