Profesjonalne leczenie alkoholizmu

Profesjonalne leczenie alkoholizmu

Faktem jest to, że wiele osób chciałoby mieć więcej odwagi, potrafić nawiązywać kontakty, być weselszym i nie martwić się problemami. Chcieliby być kimś, kim tak do końca nie potrafią być, a przynajmniej nie wtedy, gdy są trzeźwi. Alkohol zmienia człowieka, ma wpływ na nasze myśli i odczucia, sprawia, że mówimy więcej i jesteśmy bardziej otwarci. Nie jest jednak naszym przyjacielem i prędzej czy później każdy, kto go nadużywa będzie mógł się o tym przekonać. Alkoholizm uznany został za postępująca chorobę, jednak nie każdy chce się do niej przyznać.

Etapy leczenia alkoholizmu

leczenie alkoholizmuNie da się ukryć, że bardzo wiele rzeczy jesteśmy w stanie zrobić wtedy, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu. Na trzeźwo nie bylibyśmy w stanie nawet pomyśleć o tym, że można czegoś takiego dokonać. Alkohol nie tylko dodaje odwagi, ale także u części osób wywołuje dużo większą agresję. Z pewnością dlatego wiele przestępstw popełnianych jest pod wpływem alkoholu. Ma on również związek z dużo większą przemocą domową. Niekorzystnie wpływa na relacje i potrafi zmienić człowieka w kogoś, kim nigdy wcześniej nie był. Alkoholizm jest chorobą bardzo podstępną i na początku nie jesteśmy w stanie rozpoznać, że dzieje się coś złego. Objawami świadczącymi o chorobie alkoholowej są objawy abstynencyjne, zaprzeczanie, że ma się problem, utrata kontroli nad piciem, zaburzenia pamięci i świadomości oraz silny przymus sięgnięcia po napoje wysokoprocentowe. Zanim można będzie rozpocząć leczenie alkoholizmu, człowiek musi rozumieć, że ma poważnym problem i odczuje wewnętrzną potrzebę pójścia na terapię. Konieczne jest pełne zaangażowanie i utrzymanie pełnej abstynencji. Nie można jednoznacznie określić, ile czasu będzie trwać leczenie. Zależy to od wielu indywidualnych czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby, motywacji pacjenta, wsparcia ze strony otoczenia. Leczenie jest bardzo złożonym procesem, a głównym celem jest nauczenie pacjenta życia w abstynencji. Podstawową metodą leczenia jest terapia behawioralno-poznawcza, której zadaniem jest zmiana myślenia i zachowania osoby uzależnionej.

Osób, które mają problemy alkoholowe jest bardzo wiele. Samodzielnie mało kto jest w stanie pokonać tę chorobę, ponieważ uzależnia ona nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Konieczne jest podjęcie leczenia w profesjonalnym ośrodku. Dzięki temu można będzie odizolować się od dawnego otoczenia i skupić na powrocie do zdrowia. Alkoholizm jest chorobą, która wymaga stałego kontrolowania. Nawet po zakończeniu terapii pacjent powinien mieć stały kontakt z psychoterapeutą, który będzie dawać mu wsparcie i zmotywuje do tego, aby utrzymywać trzeźwość.