Prawny aspekt budowania i projektowania

Prawny aspekt budowania i projektowania

 

Przypuśćmy, że jesteśmy początkującym inwestorem, który posiada swój kapitał lub pracownikiem biura deweloperskiego. W pierwszym i drugim przypadku będziemy potrzebować fachowców zajmujących się projektowaniem budynków, którzy zajmą się naszą inwestycją. Sami tego nie możemy zrobić, musimy zatrudnić osobę, która posiada odpowiednią wiedzę i pozwolenia, które pozwalają jej projektować budynki zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i zgodnie z obowiązującym prawem.

Koniec z samowolką projektową i budowlaną

biuro projektowe WrocławNowoczesne biura projektowe korzystają z dorobku rozwoju architektury odbywającego się przez tysiąclecia. Dawne biura projektowe, a raczej instytucje publiczne, powołane do zagospodarowania terenów publicznych, zajmowały się głównie projektami budynków użyteczności publicznej i miejscami publicznymi. Czasy, kiedy miliony osób na całym świecie budują się korzystając z prywatnego kapitału są wymysłem współczesnych. Niegdyś, nielicznych było stać na zbudowanie czegoś własnego. Większość, korzystała z samowolki prawnej i budowała byle jak i byle gdzie. Niegdyś wznoszenie budowli wiązało się z posiadaniem ogromnego kapitału pieniężnego. Postępujący rozwój sektora budowlanego wymusił na prawodawcy uszczelnienie procesu wznoszenie budynków przez prywatnych inwestorów. Jeżeli kiedyś mogła mieć miejsce sytuacja, że ktoś kupuje sobie ziemię i stawia na niej dosłownie to na co ma ochotę, tak dzisiaj poza planami zagospodarowania terenu, specyficznych dla danej jednostki terytorialnej, inwestor musi dostosować swoje plany do szeregu uwarunkowań związanych z prawem otoczeniem, a także z kwestią rentowności inwestycji. Wszystko to wiąże się z odpowiednim przygotowaniem i sprawdzeniem. We wszystkich wyżej wymienionych problemach współczesnym inwestorom pomoże wykwalifikowany personel biura projektowego, który oprócz profesjonalnego doradztwa w sprawach ściśle związanymi z polem architektonicznym oraz projektowym przeprowadzi nas przez cały trud administracyjny związany z daną inwestycją. Najlepsze biuro projektowe we Wrocławiu powinno być przygotowane na szereg spraw, które trzeba załatwić dla danego klienta przed, w trakcie, oraz po całej inwestycji.

Czasy samowolki budowlanej odeszły w niepamięć. O ile, kiedyś byłoby do pomyślenia, że jesteśmy w posiadaniu ziemi w centrum miasta i możemy sobie postawić, właściwie to, na co mamy ochotę, tak w dzisiejszych czasach musimy być świadomi ograniczeń, które nakłada na nas prawo ogólne oraz plany zagosdpodarowania terenu, które jasno określają co i na jakich zasadach może stać w danym miejscu.