Pozytywne działanie rehabilitacji przy kontuzjach kolana

Wiele osób zmaga się z różnego rodzaju problemami, które ograniczają pełną sprawność stawu kolanowego. Ich przyczyną jest zwyrodnienie, różnego rodzaju kontuzje, a także nadmierne osłabienie po długotrwałym unieruchomieniu wynikającym z urazu. Najczęściej towarzyszą mu dolegliwości bólowe, które nasilają się przy nadmiernym obciążeniu. Kolano, ma ogromne znaczenie dla aparatu ruchowego, jest największym stawem człowieka, a jego uszkodzenia powodują wiele nieprawidłowości, które skutkują ograniczeniem ruchu oraz osłabieniem mięśni.
Ogromna rola rehabilitacji przy urazach kolana
Najczęściej pojawiające się urazy kolana to zwichnięcia, które wynikają z upadku lub wypadku komunikacyjnego. Wówczas bardzo ważne są odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne, które należy wykonywać jak najszybciej. W zależności od rodzaju kontuzji, konieczne jest stosowanie terapii indywidualnie dobranej do każdego pacjenta, czasem konieczne jest założenie gipsu lub ortezy. Wówczas rehabilitację należy zacząć dopiero po zdjęciu tego usztywnienia. Odpowiednio dobrana rehabilitacja na kolano jest w stanie ulżyć pacjentowi w dolegliwościach bólowych, wzmocnić staw, a także poprawić jego codzienne funkcjonowanie. Początkowo pacjent powinien unikać obciążeń, z czasem może pozwolić sobie na coraz to większą aktywność. W przypadku poważnych zmian pacjenci często decydują się na endoprotezę kolana, która jest rozwiązaniem ostatecznym i wymaga chirurgicznej interwencji. W okresie pooperacyjnym pacjent musi stopniowo wracać do aktywności, w czym ogromną rolę odgrywa fizjoterapia. Endoproteza ma za zadanie wypełnić brakujące ubytki w budowie strukturalnej stawu kolanowego. W efekcie czego przywraca jego prawidłowe funkcje oraz zapewnia stabilizację podczas ruchu. Po zabiegu ogromną rolę odgrywa rehabilitacja, której zadaniem jest odbudowa siły mięśniowej i przywrócenie funkcjonalności kolana.
Początkowo ćwiczenia odbywają się w pozycji leżącej lub siedzącej. Z czasem polegają na wchodzeniu i schodzeniu po schodach. Ćwiczenia sensomotoryczne wspomagają odbudowę czucia powierzchniowego, wzmacniają oraz poprawiają sprawność i przynoszą pozytywne rezultaty. Rehabilitacja jest skuteczna, jednak ważne jest, by wykonywana była jak najszybciej, a wszelkie działania powinny odbywać się pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Dzięki temu można bezpiecznie pozbyć się dolegliwości bólowych i skutecznie sobie pomóc. Ważna jest jednak systematyczność, gdyż tylko wówczas można osiągnąć pożądane rezultaty i pozbyć się bólu.
Najnowsze komentarze