Popularny automat vendingowy

Popularny automat vendingowy

Podstawową formą sprzedaży jest handel bezpośredni, czyli idziemy do sklepu i sprzedawca nam podaje towar oraz przyjmuje zapłatą. Dużą popularnością cieszą się także zakupy internetowe, które rozwijają się w ekspresowym tempie. Jednak to nie wszystkie metody, ponieważ również możemy kupować produkty w samoobsługowych automatach, które można spotkać w publicznych miejscach.

Jaka jest rola automatów vendingowych?

automat vendingowyWiele lat temu w Stana Zjednoczonych powstała pierwsza maszyna vendingowa, które oferowała wyłącznie zimne napoje w puszkach. Z czasem oferta vendingowa się poszerzała o kolejne produkty, aby w końcu swoim zasięgiem opanować cały kraj. Chyba nie ma człowieka, który by choć raz nie dokonał zakupu w automacie, ponieważ jest ich tyle, że nie trudno ich nie zauważyć. Z założenia automat vendingowy służy do samoobsługowej sprzedaży, czyli działa bez udziału sprzedawcy. Taka forma sprzedaży generuje znacznie niższe koszty niż tradycyjny sklep, w którym trzeba opłacić pracownika. Dla wielu przedsiębiorców maszyny tego typu stanowią dodatkowy kanał sprzedaży, ale równie dobrze może stanowić główne źródło dochodów. Zyski z prowadzenia sprzedaży będą duże, jeżeli automat będzie zlokalizowany w strategicznym miejscu, czyli tam gdzie każdego dnia przebywa sporo potencjalnych klientów. Producenci maszyn do sprzedaży samoobsługowej oferują przynajmniej kilka rodzajów tychże modeli, w których można sprzedawać różne produkty. Przede wszystkim są to automaty oferujące gorące napoje takie jak kawa, herbata czy czekolada, zimne napoje w puszkach i butelkach lub mieszane model, w których dostaniemy zimne napoje i słodkie oraz słone przekąski. Są to główne typy, które najczęściej można spotkać w szkołach, na uczelniach, w szpitalach czy prywatnych przychodniach. Jednak oferta producentów na tym się nie kończy, ponieważ dostępne są także automaty do sprzedaży leków wydawanych bez recepty, podstawowych środków higienicznych czy nawet jednorazowych maseczek i podręcznych środków do dezynfekcji.

Vending jest branżą, która bardzo dynamicznie się rozwija i potrafi się szybko dostosować do zmieniających się wymagań rynku. Większość automatów z wyglądu jest bardzo podobna, różnią się tylko wnętrzem, ilością i rodzajem półek i mechanizmów podających towary. W zależności od potrzeb mogą mieć zamontowane agregaty chłodnicze, które pozwalają na utrzymanie stałej, niskiej temperatury, która może być konieczna przy sprzedaży świeżych kanapek, owoców czy nawet nabiału. Równie dobrze automaty vendingowe mogą mrozić produkty.