Poliamidy wytwarzane za pomocą odlewania

Poliamidy wytwarzane za pomocą odlewania

Niektóre poliamidy wykazują dużą chłonność wody, zatem nie mogą pracować w każdym środowisku. Rodzaj poliamidu należy odpowiednio dobrać do środowiska, w którym będzie pracował. Występują dwie metody produkcji tego materiału – za pomocą odlewania oraz wytłaczania. Wybór metody zależny jest tego, do czego będzie używany materiał. Jeśli będą z niego tworzone drobne elementy, to wybierany jest poliamid wytłaczany, natomiast, przy dużych elementach, wybierany jest poliamid odlewany. Dzięki różnorodności poliamidów można precyzyjnie dobrać odpowiedni rodzaj do swoich potrzeb.

Zastosowanie poliamidów odlewanych w przemyśle

naturalne poliamidy odlewanePopularnym i powszechnie stosowanym materiałem konstrukcyjnym jest poliamid, który charakteryzuje się świetną wytrzymałością mechaniczną, odpornością na tarcie, wysokie temperatury oraz różnego rodzaju substancje chemiczne. Poliamid odlewany jest wolny od naprężeń. Naturalne poliamidy odlewane to PA6G i praktycznie niczym nie różnią się od klasycznych poliamidów PA6E, poza zastosowaną metodą produkcji. Dzięki metodzie odlewania konwencjonalnego, czyli bezpośredniej polimeryzacji w formie, można produkować z niego duże kształtki oraz odlewy. Można uszlachetnić poliamid odlewany np. olejem mineralnym, dzięki czemu uzyskuje się materiał idealny do tworzenia części, które pozostają w ruchu i za sprawą właściwości samosmarnym materiału, elementy nie muszą być dodatkowe smarowane, aby zachować swoją sprawność. Poliamid z olejem również charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, wysoką sztywnością, niskim współczynnikiem tarcia oraz dobrą wytrzymałością zmęczeniową. Do poliamidu PA6G można dodać dwusiarczek molibdenu i dzięki temu uzyskuje się materiał o lepszej ciągliwości oraz twardości powierzchniowej. Materiał ten będzie odporny na promienie UV, jednak nie będzie posiadał właściwości izolacyjnych. Po dodaniu do poliamidu elastometru zwiększa się jego stopień ciągliwości. Powstały materiał ma bardzo dobrą absorpcję wstrząsów oraz drgań.

Tworzywa konstrukcyjne, takie jak poliamid zarówno odlewany czy wytłaczany, są powszechnie używane ze względu na świetne właściwości materiału. Dzięki świetnej podatności na obróbkę, można tworzyć z niego dowolne kształty, co sprawia, że tworzone są z niego różnego rodzaju części do maszyn czy pojazdów. Stosowany jest również w gastronomi czy przemyśle medycznym. Bardzo często znajduje swoje zastosowanie w lotnictwie czy budownictwie. Poliamid odlewany zazwyczaj występuje w formie wałków, tulei oraz płyt.