Polecane badanie kleszczy

Polecane badanie kleszczy

W dzisiejszych czasach świadomość naszego społeczeństwa w kwestiach zdrowotnych zdecydowanie się zwiększa. Coraz więcej pragniemy wiedzieć na temat funkcjonowania naszego organizmu, jego chorób, a także sposobów ich unikania oraz leczenia. Lato to okres, który obfituje w różnego rodzaju starcia z owadami w postaci komarów, much, a nawet kleszczy. Te ostatnie to pasożyty, z którymi spotkania zdecydowanie lepiej jest unikać. Stawonogi te są nosicielami różnego rodzaju chorób, z najgroźniejszą z nich jest borelioza.

Jak wygląda badanie kleszczy?

kleszcz badanieChoroba ta przenoszona jest przez kleszcze, które poprzez ukąszenie mogą wprowadzić do naszego organizmu bakterie wywołujące tę przypadłość. Choroba ta początkowo objawia się rumieniem w miejscu ukąszenia kleszcza. Z biegiem czasu rumień ten może się powiększać, skąd jego nazwa, a mianowicie rumień wędrujący. Następnie pojawiają się objawy grypopodobne, które wiele osób ignoruje lub zwalcza popularnymi środkami na objawy przeziębienia i grypy. Takie działania nie dają jednak efektów w starciu z boreliozą. Dopiero właściwe leczenia antybiotykami może przynieść spodziewane rezultaty. Zanim jednak zaczniemy terapię musimy mieć pewność, że jesteśmy zakażeni. Objawy niestety nie zawsze pojawiają się od razu. Może wystąpić długi okres utajenia, podczas którego bakterie się namnażają, ale objawy choroby nie są widoczne. Aby mieć pewność, czy istnieje szansa na zakażenie należy wykonać odpowiednie badania. Jeśli chodzi o pasożyta jakim jest kleszcz badanie możemy wykonać w bardzo prostu sposób. Okazuje się, że wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać odpowiednie hasło, a ta zaprowadzi nas na stronę, na której znajdziemy listę laboratoriów wykonujących takie badania. W takim punkcie otrzymamy specjalny jałowy pojemnik, w którym należy umieścić usuniętego kleszcza, a następnie dokładnie go zamknąć. Kleszcza dostarczamy do laboratorium, gdzie wykonywane jest badanie. Laboratorium takie korzysta z wysokiej jakości sprzętu, dzięki czemu możemy mieć pewność, że uzyskane wyniki są rzetelne.

Forma przedstawienia wyników jest bardzo prosta. Wynik negatywny oznacza, że badany kleszcz nie został zarażony, natomiast wartość pozytywna sugeruje, że warto skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który zleci wykonanie dalszej diagnostyki i być może rozpocznie kurację. Koszt wykonania takich badań nie jest wysoki. Okazuje się, że już za niewielką cenę możemy wykonać profesjonalne badanie pasożyta, dzięki czemu szybko dowiemy się, czy istnieje szansa na to, że zostaliśmy zakażeni.