Podłoże do stawu

Podłoże do stawu

 

Stawy to zbiorniki wodne naturalne lub sztuczne. W prawie budowlanym istnieje zapis, który określa kiedy na budowę stawu należy mieć pozwolenie. To powierzchnia ponad 30 m2. Stawy sztuczne budowane są z zamiarem osiągania korzyści gospodarczych lub dla efektów dekoracyjnych. Wyróżniamy stawy kopane lub sypane i w zależności od jakości podłoża  i ukształtowania terenu wybieramy wariant. Jeśli staw nie jest zbyt duży,  warstwa podłoża jest przepuszczalna niezbędna do uszczelnienia dna i brzegów będzie folia do stawów.

Do uszczelnienia stawu należy dobrać odpowiednią folię

folia do stawówAby uzyskać wymaganą szczelność stawu musi zostać użyta odpowiednia folia do stawów. Właściwa folia to taka, która zapewni jak najmniejszą awaryjność i pozwoli na jak najdłuższe funkcjonowanie budowli wodnej. To równocześnie folia odporna na działanie wpływu środowiska czyli niskich temperatur i promieni ultrafioletowych. Dobierając folię do stawu musimy wziąć pod uwagę jego rozmiary i głębokość. Mniejsze stawy wykłada się zwykle folią z chlorku poliwinylowego (PVC) i z polietyloenu (PE). Biorąc pod uwagę głębokość stawu należy dopasować grubość użytej folii aby sprostać ciśnieniu. Stawy do głębokości 0,8m pokrywa się folią o grubości 0,8mm, przy głębokości między 0,8-1,5m należy użyć folii 1,2mm i powyżej 1,5m głębokości dobra będzie folia 1,5mm.Stawy większe wymagają uszczelnień mocniejszych, które daje membrana EPDM. Geogumy przewyższają słabsze PCV i PE w każdym parametrze. Są rozciągliwe nawet do 300% przez co zmiana ukształtowania dna i brzegów stawu pozwala im się dostosować do nowych kształtów. Jest znacznie bardziej odporna na działanie niskich temperatur, uszkodzenia mechaniczne oraz jest wyjątkowo odporna na czynniki chemiczne. Prawidłowo użyta może spełniać swoją funkcję przez dziesiątki lat bez ingerencji człowieka. Odpowiednia folia do stawów to pewność, że rośliny i zwierzęta, które zasiedlą zbiornik wodny będą bezpieczne od zanieczyszczeń wynikających z procesu rozkładu folii i pozwoli się cieszyć inwestycją.

Na rynku istnieje wielu producentów folii do stawów i można być pewnym, że do każdego projektu stawu znajdziemy odpowiednie rozwiązanie pod względem doboru folii. Specjalistyczne firmy zajmujące się budowaniem budowli wodnych mają w swojej ofercie kompleksową obsługę projektu. Jeżeli rozmiar obiektu tego wymaga zostanie wykonana powłoka uszczelniająca na zamówienie. Wydaje się, że obecnie najlepszą wśród folii do stawów jest geoguma, która najbardziej spełnia oczekiwania w tym zakresie.