Pierwsza gitara dla dziecka

Pierwsza gitara dla dziecka

Dziecko wykazuje chęć gry na gitarze, a my zastanawiamy się, czy to prawdziwa pasja, czy kolejny słomiany zapał. Warto zwrócić uwagę, jaką gitarę chcemy kupić na początek, by nie przepłacić i jednocześnie nie zniechęcić dziecka. Przed zakupem pierwszej gitary dla dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, aby zadowolić naszą pociechę.

Jaką gitarę kupić na początek?

sprawdzona gitara 1/2Gitara powinna być dopasowana do wzrostu dziecka, a ściślej rzecz ujmując – do szerokości rozłożonych ramion. Dziecko musi sięgać zarówno do strun, jak i do gryfu. Nie może przy tym przybierać nienaturalnej pozycji, bo szybko się zmęczy. Tak więc małe dziecko – mała gitara. Praktyczne podejście do tematu (dziecko rośnie, to kupmy od razu większą) w tym przypadku nie ma racji bytu. Gitara ma być „na już” a nie na „za dwa lata”. Nie da się grać na za dużej gitarze, podobnie jak nie da się nosić za dużych butów. Wybierając gitarę dla dziecka, warto spojrzeć na oznaczenie rozmiaru. Mają one bezpośrednie przełożenie na wzrost. I tak gitara ¼ jest przeznaczona dla dzieci do 110 cm, sprawdzona gitara 1/2 (2/4) – dzieci z przedziału 110 – 120 cm, gitara 3/4 – dzieci z przedziału 120 – 150 cm, natomiast gitara 4/4 – dzieci i osoby dorosłe powyżej 150 cm. Na zakupy najlepiej zabrać dziecko ze sobą. Powinno móc „przymierzyć” gitarę. Nawet jeśli planujemy kupić gitarę dla dziecka na allegro, dobrze jest wcześniej dokonać przymiarki w sklepie. Przy okazji trzeba poprosić, by dziecko spróbowało docisnąć struny do gryfu. Jeśli struny są zbyt mocno oddalone, a dziecko szybko się męczy, trzeba szukać innej gitary. Do sprawdzenia gitary dla dziecka najlepsza jest pozycja siedząca. Jeśli instrument jest wizualnie za mały lub za duży, pudło rezonansowe, zamiast opierać się o udo, trafia między kolana, trzeba poprosić o pokazanie innej gitary. Gitary najczęściej sprzedawane są z metalowymi strunami. Trudno ustalić, jaki jest tego powód, można jedynie przypuszczać, że jest to działanie marketingowe – metalowe struny wydają ładniejsze dźwięki. Jednak takie struny nie nadają się do nauki gry na gitarze ani dla dziecka, ani dla osoby dorosłej. Powód? Miękka i delikatna skóra opuszek palców szybko zostanie poprzecinana, pojawią się brzydkie skaleczenia, ból i obowiązkowa przerwa w grze. Dla dziecka może to oznaczać koniec przygody z grą na gitarze. Dlatego osobom początkującym zaleca się delikatniejsze struny nylonowe. Dopiero z czasem, gdy skóra na opuszkach palców stwardnieje, można zmienić struny w gitarze dla dziecka na metalowe.

Pomijając kwestię rozmiaru – dziecko musi mieć przynajmniej 100 cm wzrostu, żeby dało radę swobodnie chwycić gitarę w najmniejszym rozmiarze – pierwszą gitarę dobrze jest kupić wtedy, gdy upewnimy się, że zapał do gry nie minął po dwóch tygodniach. Szkoły gry na gitarze często umożliwiają wypożyczenie instrumentu do nauki. Jeśli widzimy, że minęło kilkanaście tygodni, a dziecko nadal chętnie uczestniczy w zajęciach, pora wybrać się na zakupy.