Odpowiednie odprowadzanie ścieków

Odpowiednie odprowadzanie ścieków

 

Każdy z nas, kto jest w posiadaniu domu jednorodzinnego doskonale zdaje sobie sprawę, że w gospodarstwie tego rodzaju bardzo ważne jest zadbanie o odpowiedni sposób odprowadzania zanieczyszczeń, jest to wymagane przepisami prawa. Najlepiej precyzyjnie zająć się tą kwestią, aby później nie musieć ponosić przykrych konsekwencji. 

Przyjazne środowisku odprowadzanie zanieczyszczeń

ekologiczne szambo przydomoweJeżeli mamy w planach budowę swojego własnego domu jednorodzinnego bardzo ważne jest, aby w powstającym projekcie tego rodzaju budynku uwzględnić sposób, w jaki z gospodarstwa będą odprowadzane zanieczyszczenia. Zanim zdecydujemy się na konkretną opcję, warto przeanalizować oferty, jakie znajdują się na rynku i dokładnie im się przyjrzeć. Popularnym rozwiązaniem, stosowanym w większości zabudowań jednorodzinnych jest ekologiczne szambo przydomowe. W podstawowej wersji składa się ono z odpowiednio rozmieszczonych drenaży, do których zbierają się produkowane przez nas zanieczyszczenia. Dreny, z których w dużej mierze wybudowany jest tego rodzaju obiekt muszą być w stu procentach szczelne, ponieważ tylko w taki sposób znajdujące się w nich zanieczyszczenia nie wydostaną się na zewnątrz, gdzie następnie mogłyby przedostać się do wód gruntowych, skutecznie ją zanieczyszczając. Zarówno zanieczyszczenie gleby, jak i wód gruntowych jest karalne, w związku z tym bardzo ważne jest, aby już na etapie budowy tego rodzaju obiektu zwrócić szczególną uwagę na materiały, z jakich nasze przydomowe szambo ma być wybudowane. Warto sprawdzić wcześniej ich jakość oraz wytrzymałość. Nie należy również w takiej sytuacji oszczędzać na jakości produktów, ponieważ zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapłacenie wyższej sumy pieniędzy za lepszej jakości materiał przeznaczony do budowy, niż próbować zaoszczędzić na jakości a później ponosić przykry obowiązek opłat za naprawę, lub co gorsza wymianę niskiej jakości materiałów. W szambach tego rodzaju znajdują się również specjalne filtry, które zajmują się wstępnym oczyszczeniem ścieków, w takich obiektach oczyszczanie przebiega wieloetapowo, oczyszczoną wodę można następnie ponownie wykorzystać.

Jedną z wielu zalet tego rodzaju rozwiązanie jest również to, że takie obiekty nie wymagają tak częstego opróżniania jak w przypadku klasycznych szamb drenażowych. Zwykłe szamba należy opróżniać nawet dwa razy w miesiącu, jeżeli gospodarstwo jest duże a samo szambo niewielkie. W wersji ekologicznej dzięki naturalnym procesom i możliwości wykorzystania oczyszczonej wody ten proces odbywa się rzadziej.