Odpowiednie gaśnice do domu

Odpowiednie gaśnice do domu

Pożar nie wybiera, może pojawić się w każdym momencie, jego przyczyną mogą być tysiące zdarzeń – spójrzmy prawdzie w oczy, dom czy mieszkanie to prawdziwe laboratorium doświadczalne, w którym absolutnie każda rzecz może stanowić potencjalne zagrożenie. Z pożarem jest nie inaczej. Ilość urządzeń podłączonych do prądu w jednym gospodarstwie domowym w każdej chwili może doprowadzić do zwarcia instalacji, zresztą zwarcie może pojawić się i bez przeciążenia sieci. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich, warto umieścić w domu odpowiedni gaśnice.

Jaka gaśnica do domu?

gaśnica proszkowa 6kgNa rynku dostępnych jest wiele gaśnic, które można wykorzystać w domu. By odpowiedzieć sobie na pytanie: „Jaka gaśnica do domu jest najlepsza?” powinniśmy przede wszystkim kierować się takimi kryteriami jak: uniwersalność zastosowania i łatwość w obsłudze. Najczęściej polecana gaśnica do domu to gaśnica typu A, z przeznaczeniem do gaszenia ciał stałych i żarzących się w trakcie spalania, B, do gaszenia cieczy i substancji topiących się oraz F – do gaszenia tłuszczy i olejów jadalnych. Im większa pojemność środka gaśniczego, tym lepiej. Gaśnica w domu powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym, ale wiadomo, że ze względu na swoje gabaryty nie będzie zawsze tak dosłownie pod ręką. Dlatego zaleca się, by w każdym domu pojawiła się też druga, mniejsza gaśnica, najlepiej umieszczona w kuchni. Gaśnice do domu o większej pojemności najlepiej wybrać wodne mgłowe. W mniejszych gaśnicach „kuchennych” zastosowany jest pianowy środek gaśniczy. Dlaczego warto zwrócić uwagę na takie różnice? Ponieważ każdy środek gaśniczy ma inne właściwości. Gaśnica proszkowa 6kg jest biodegradowalna. Dodatkowo gaśnica pianowa „kuchenna”, prócz pożarów tłuszczy i olejów, ugasi urządzenia elektryczne pod napięciem do 1000V, a warstwa izolacyjna środka gaśniczego uniemożliwia ponowny zapłon gaszonych powierzchni. Gaśnice wodne mgłowe z kolei nie tylko poradzą sobie z gaszeniem pożarów typu F, ale i doskonale nadają się do ugaszenia płonącej na ludziach odzieży, a także ważnych pamiątek, dokumentów urządzeń, ponieważ zastosowany w niej środek gaśniczy nie pozostawia żadnych śladów.

Warto podkreślić, iż mgłowa gaśnica do domu jest w pełni ekologiczna i, co ważne, konstrukcja zaworu pozwala na czasowe wstrzymanie gaszenia. Taką możliwość daje także pianowa gaśnica kuchenna. Wszystkie gaśnice można kupić w sklepach specjalistycznych, najlepiej internetowych, gdzie w łatwy sposób porównamy właściwości urządzeń poszczególnych producentów, a dodatkowo w trakcie zakupów możemy skorzystać z profesjonalnej porady specjalistów.