Objawy depresji i jej leczenie

Objawy depresji i jej leczenie

 

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które można leczyć, jeśli osoba cierpiąca zdecyduje się na taki krok. Problem polega jednak na tym, że depresja nie zawsze jest rozpoznawalna. Często nie widać jej gołym okiem, jak na przykład alergii czy zapalenia skóry. Najbardziej niepokojącym objawem jest to, że chory ma przedłużające się pogorszenie nastroju oraz myśli samobójcze i taki stan się utrzymuje. Chory powinien wówczas natychmiast udać się do psychologa klinicznego lub psychiatry, aby rozpocząć leczenie przeciwdepresyjne.

Depresja jako stan, który należy leczyć

skuteczne leczenie depresji - WrocławWiele osób nie mówi o swoich uczuciach, a milczenie jest często postrzegane jako brak problemów. Ponadto nie zawsze rozumie się, że częste dolegliwości fizyczne mogą być częścią depresji. I oczywiście występuje depresja uśmiechu, w której osoba na ogół zarządza swoim życiem, ale krytyczne spojrzenie na siebie i życie powoli zabija radość życia. Głównymi objawami depresji są huśtawki nastroju, smutek i zmęczenie. Osoba dotknięta często jest drażliwa i agresywna, a także ma zmniejszoną uwagę i koncentrację. Innym objawem jest utrata energii, brak działania, zmniejszone zainteresowanie rzeczami, które dawniej sprawiały przyjemność oraz ograniczone kontakty towarzyskie w tym izolacja społeczna. Jeśli człowiek ma zwiększoną samokrytykę, warto zastosować skuteczne leczenie depresji – Wrocław proponuje pomoc psychologiczną w wielu gabinetach. Prywatnie można od razu rozpocząć leczenie. Często depresji towarzyszy skłonność do uzależnień – używanie alkoholu, pigułek na sennych. Znaki, które powinny nas niepokoić u innych osób, dotyczą narzekania na życie, które mówią o braku motywacji, energii lub dolegliwości fizycznych na przykład bóle brzucha, stawów czy głowy. Niepokojące jest zaniedbanie higieny, zaburzenia odżywiania, drażliwości i strach przed chorobą. Jak już wspomniano, czasami ludzie z depresją nie wydają się smutni, ale narzekają na swoje życie, że stracili sens i swoje zainteresowania.

Istnieje szansa na to, aby pomóc osobie z takimi dolegliwościami. Oprócz tego, ażeby skierować ją na leczenie depresji, należy z nią rozmawiać, posłuchać o problemach. Nie wolno krytykować uczuć, a przede wszystkim lekceważyć. Warto unikać niepotrzebnych konfliktów, zamiast tego lepiej jest zapraszać na spotkania towarzyskie. Można człowiekowi towarzyszyć podczas wizyty u psychologa i pozytywnie wzmacniać, aby kontynuował leczenie. Są to bardzo ważne działania, które pomagają osobie dotkniętej chorobą, jaką jest depresja.