Nowoczesny pomiar czasu w sporcie

Nowoczesny pomiar czasu w sporcie

W sporcie liczy się czas. Tak powie niemal każdy sportowiec, który rywalizuje w zawodach, gdzie czas jest wymagany do klasyfikacji, ale i nie tylko. Również pomiar czasu na boisku, czy też w innych dyscyplinach jest także bardzo istotny. Właśnie z tego powodu urządzenia do pomiaru czasu powinny być niezwykle precyzyjne i dostosowane do konkretnych dyscyplin sportowych.

Jak współcześnie mierzy się czas w sporcie?

pomiary czasu w sporcieCzasy stoperów już dawno odeszły do lamusa i obecnie w profesjonalnym sporcie używa się urządzeń do automatycznego pomiaru czasu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że pomiary czasu w sporcie odbywają się za pomocą komputerów rejestrujących. Wiele zależy w tym przypadku także od odpowiedniego ich skonfigurowania pod daną sytuację. Na przykład w przypadku zawodów dla biegaczy, każdy z nich otrzymuje odpowiednio zamocowane do ciała mikro urządzenie będące nadajnikiem, który przesyła dane do centralnego odbiornika połączonego z komputerem. W centralnym systemie trzeba nadać odpowiednią identyfikację zawodnikowi, aby był rozpoznawalny przez system i w ten sposób rejestruje się jego osiągnięcia. Czasy są pobierane także po odpowiednim ustawieniu punktów kontrolnych w systemie. Po przekroczeniu takiego punktu następuje odczyt. Urządzenia na podobnej zasadzie działają także w innych dyscyplinach sportowych, niekiedy są one oparte na innej zasadzie. Na wyścigach samochodowych, szczególnie tych odbywających się w trudnym terenie wykorzystuje się nadajniki będące jednocześnie odbiornikami GPS. Takie urządzenie zbiera na bieżąco informacje o aktualnym położeniu i przesyła ją do centralnej jednostki rejestrującej, w której odbywa się obróbka tych danych. Nie są tam potrzebne aż tak precyzyjne pomiary jak w przypadku biegaczy, i dlatego punkty pośrednie do odczytu czasu są także ustawiane za pomocą GPS. Jeśli samochód znajdzie się w pobliżu takiego punktu następuje odczyt. Natomiast w przypadku biegaczy często punkty pośrednie są ustawiane jako urządzenia, które rejestrują ruch wokół siebie i na tej podstawie dokonują odczytów.

To jak technologia wpłynęła na odczytywanie czasów w sporcie robi naprawdę duże wrażenie. Oczywiście w przypadku mniej profesjonalnych zawodów nadaj w użyciu pozostaje stoper, co jednak jest bezpośrednio spowodowane przez cenę profesjonalnych urządzeń. Nie są one tanie, ale skala zawodów w jakich są one używane uzasadnia potrzebę poniesienia takich kosztów. Warto je używać także w zamysłach ograniczenia korupcji, gdyż elektronika w przeciwieństwie do osób fizycznych łapówek nie przyjmuje. Zyskuje na tym uczciwość zawodów.