Nowoczesne ogrzewacze wody

Nowoczesne ogrzewacze wody

W wielu starych blokach w dalszym ciągu wykorzystywano piece gazowe lub elektryczne w celu ogrzewania wody. Najczęściej działo się tak gdyż pierwotny projekt bloku wykonany był zanim powstała infrastruktura ciepłownicza, a modyfikacje już istniejącego ciągu wodnego były zbyt kosztowne. Piece nie były jednak najbardziej ekonomicznymi urządzeniami, generując koszty często zbyt wysokie dla wielu właścicieli mieszkań.

Ogrzewacz wody do prywatnego mieszkania

przepływowy ogrzewacz wody trójfazowyPiece były coraz częściej wymieniane na bardziej ekonomiczne urządzenia grzewcze, zwłaszcza w tych mieszkaniach w których nie było możliwości podłączenia innego stałego urządzenia, zapewniającego dostęp do ciepłej wody. Jednym z takich urządzeń był przepływowy ogrzewacz wody trójfazowy, uważany za najlepszy zamiennik dla dużych i kosztownych pieców gazowych. Ogrzewacze wody zasilane były w całości energią elektryczną, choć zużywały jej o wiele mniej niż piece, gdyż pracowały wyłącznie w momencie zwolnienia zaworu, ogrzewając wodę przepływającą przez wnętrze ogrzewacza. Były to bardzo kompaktowe urządzenia, nie większe niż duży zawór wody, więc mogły być zamontowane w dowolnym miejscu przy ujęciu wody. Dla posiadaczy łazienek czy kuchni o niewielkiej powierzchni, jakie często można było spotkać w starym budownictwie, nawet najprostszy ogrzewacz umożliwiał niesamowitą oszczędność przestrzeni, zwłaszcza jeśli wcześniej wykorzystywano tam duży piec czy bojler. Niektóre modele ogrzewaczy były upodabniane lub łączone z bateriami kranowymi. Nie tylko zajmowały jeszcze mniej miejsca, ale również były zdecydowanie estetycznie wykonane, świetnie nadając się nie tylko do prywatnych łazienek czy kuchni, ale również jako element wykończenia w obiektach użytkowych i hotelowych. Wiele ogrzewaczy posiadało możliwość regulacji napięcia, a tym samym temperatury, do której podgrzewały wodę. Nie było to być może bardzo skomplikowane udogodnienie, aczkolwiek przydawało się zwłaszcza tym posiadaczom mieszkań, którzy preferowali minimalizację kosztów i dopasowanie działania sprzętu do własnych potrzeb.

Montaż ogrzewaczy, zwłaszcza modeli prostszych, był bardzo trywialnym zadaniem. Były one bowiem montowane bezpośrednio przy łączeniu przewodów ciągów wodnych, pomiędzy dwoma rurami. Instalacja mogła być więc wykonana bardzo szybko, nawet przez osoby nie mające zbyt dużej wiedzy technicznej. Po zamontowaniu wymagały jedynie podłączenia do źródła zasilania by zacząć działać, choć niektóre ogrzewacze posiadały możliwość pracy na bateriach.