Najlepsze środki to hydroizolacji fundamentów

Najlepsze środki to hydroizolacji fundamentów

Podczas budowy każdego budynku musimy wykonać odpowiednią izolację fundamentów. Fundamenty należy zabezpieczyć przed wodą i wilgocią. Warto pamiętać, że wilgoć może uszkodzić materiały budowlane i wprowadzać do pomieszczeń niekorzystny mikroklimat. Odpowiednia hydroizolacja to również lepsze ocieplenie domu. Dlatego warto zapoznać się, jaka hydroizolacja przeciwwilgociowa jest dostępna na rynku i sprawdzić, która z nich najlepiej się sprawdzi w przypadku naszych piwnic i ścian fundamentowych.

Jak wybrać materiały izolacyjne do fundamentów?

jakie środki do izolacji fundamentówStandardowa izolacja przeciwwodna fundamentów składa się z dwóch części, którymi są hydroizolacja pionowa i pozioma. Hydroizolacja pionowa jest montowana na zewnętrznych lub wewnętrznych powierzchniach ścian piwnicznych, które znajdują się poniżej linii parteru. hydroizolacje pionowe montowane są bezpośrednio na ławach i ścianach fundamentowych. W przypadku domów podpiwniczonych obejmuje także izolację fragmentów ścian piwnicznych znajdujących się poniżej linii parteru. Jakie środki do izolacji fundamentów – to bardzo dobre pytanie. Ciężka izolacja przeciwwilgociowa jest stosowana w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych. lub ryzyka ich podniesienia. Tzw. ciężka izolacja musi zapewnić pełną ochronę przed wilgocią oraz działaniem wód gruntowych. Wiąże się to z koniecznością uodpornienia jej na uszkodzenia mechaniczne, które mogą być wywołane napierającą wodę. W przypadku mocno wilgotnych gruntów sprawdzi się izolacja z folii zgrzewanej. Średnia izolacja przeciwwilgociowa jest stosowana na średnio wilgotnych gruntach spoistych. Jeśli planujemy budowę budynku na gruntach gliniastych i ilastych, musimy liczyć się ze słabym odprowadzaniem opadów atmosferycznych. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie drenażu wokół budynku, a także szczelnej izolacji z folii samoprzylepnej, papy lub masy hydroizolacyjnej. Lekka izolacja przeciwwilgociowa jest stosowana na suchych i przepuszczalnych gruntach. Taki rodzaj izolacji może być z powodzeniem wykonany z masy bitumicznej, folii bądź zaprawy wodoszczelnej.

Niektórzy inwestorzy rezygnują z wykonania kompletnej izolacji przeciwwodnej i jedynie wykonują izolację przeciwwilgociową fundamentów. Jest to duży błąd. Pamiętajmy, że poziom wilgoci nie zależy wyłącznie od aktualnego stanu poziomu wód gruntowych, który bywa zmienny. Na nasze fundamenty i ściany fundamentowe mogą działać wody opadowe, które wpływają na znaczne zwiększenie wilgoci. Pamiętajmy, że wilgoć ze ścian fundamentowych może wniknąć do pomieszczeń mieszkalnych.