Najlepsze drony zadaniowe

Najlepsze drony zadaniowe

Zadaniowe drony coraz częściej wchodzą do inwentarzy firm, zarówno usługowych jak i budowlanych, służąc jako zdalnie sterowane narzędzia, lub też pomoc przy wyznaczaniu mapy terenu pod wykonanie projektu, a także przy każdej innej pracy, która wymaga obserwacji lub dostania się w trudno dostępne miejsce. Po zapoznaniu się z najróżniejszymi rodzajami bezzałogowych maszyn latających, zdecydowaliśmy iż sami wcielimy takie maszyny do parku maszynowego firmy.

Najnowocześniejszy dron wielozadaniowy dla firmy

autonomiczny dron w toruniuNaszą uwagę przyciągnęła seria dronów użytkowych, które zdecydowanie odróżniały się od typowych bezzałogowych maszyn latających jakie używane są w celach rekreacyjnych. Te drony mogły być wykorzystane do wykonywania prostych zadań w określony sposób, podobnie jak miało to miejsce w przypadku robotów przemysłowych w zakładach produkcyjnych. Mogły więc transportować ładunki, wykonywać proste naprawy czy zadania na wysokości, oraz służyć do każdego zadania jakie było potrzebne, a do którego dron mógł być przeznaczony. Maszyny te są bardzo zaawansowane, więc opisanie ich możliwości jest bardzo trudne, z racji ich wielozadaniowości. Nie są one jednak powszechnie dostępne w sklepach z dronami, gdyż nie służą do celów rekreacyjnych, dlatego też musieliśmy się nieco naszukać, nim znaleźliśmy producenta tych dronów. Na początek zaopatrzyliśmy się w jeden autonomiczny dron w Toruniu, prosto u producenta, i niemal od razu skierowaliśmy go do użytku. W naszej załodze pracuje kilka osób które mają licencję operatora drona, więc zapoznanie się z nową maszyną i opanowanie jej umiejętności było tylko kwestią kilku dni spędzonych na testach i lotach próbnych. Nowoczesny dron był jednak przeznaczony do całkowicie autonomicznego wykonywania zadań, i nie potrzebował stałego nadzoru operatora. Wymagał jednak dokładnego zaprogramowania trybu pracy i harmonogramu, wedle którego będzie wykonywał wszystkie zadania, jak również ustalenia punktu wyjściowego i położenia stacji dokującej.

Konfiguracja drona wymagała nieco czasu, aczkolwiek umożliwiała niesamowicie precyzyjne dostosowanie jego pracy do warunków panujących na placu budowy. Dron mógł otrzymać szczegółowe instrukcje co do tras lotu, miejsc zastrzeżonych, w których mógł łatwo ulec uszkodzeniu, oraz przestrzeni przeznaczonej dla pracowników, gdzie maszyna nie mogła wykonywać lotów w ogóle. Taka konfiguracja w zupełności wystarczała by dron działał całkowicie samodzielnie, bez żadnego nadzoru operatora, na wyznaczonym terenie.