Na czym polega metoda obróbki stali zwana kuciem?

Na czym polega metoda obróbki stali zwana kuciem?

Stal należy do tych surowców, z których najczęściej korzysta się podczas procesów produkcyjnych, jak również bardzo często wykorzystuje się ja podczas prac budowlanych. Wynika to z naturalnej odporności tego surowca, dzięki czemu może on być używany w warunkach, z którymi inne materiały najpewniej by sobie nie poradziły. Stal najczęściej jest sprzedawana w formie półproduktów, takich jak pręty czy druty.

Jak tworzy się pręt kuty?

pręty kute ocynkowaneStal jest tym surowcem, który poddawany jest bardzo różnym metodom obróbki. W wyniku tych metod przetwarzania, powstają z niej różne półprodukty, zwane też półfabrykatami, które są lepiej przystosowane do użycia w dalszych procesach produkcyjnych, niż surowa stal. Do tego rodzaju półproduktów warto zaliczyć na przykład pręty kute ocynkowane. W przeciwieństwie do takich metod jak obróbka skrawaniem czy metoda odlewnicza, pręty tego typu powstają dzięki metodzie obróbki nazywanej kuciem. Ta metoda obróbki nadaje się niemal do wszystkich rodzajów stali, w tym tych wysokostopowych, a także tych, które cechują się bardzo niską plastycznością. Dzięki temu pręty kute mogą być wytwarzane z tych rodzajów stali, których nie da się użyć do produkcji prętów ciągnionych czy walcowanych, są wiec one półproduktem o unikalnych właściwościach. Główne zalety prętów kutych to ich bardzo wysoka wytrzymałość, powtarzalność oraz brak jakichkolwiek wad powstałych podczas ich wytwarzania. Dzięki temu są one gotowe do użycia w procesach produkcyjnych w fabryce od razu po ich dostarczeniu, bez konieczności ich wcześniejszego odtłuszczania czy też łuszczenia. Pręty kute są zazwyczaj wytwarzane w zakresie średnic od 300 do  70 milimetrów, dzięki czemu ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Warto jednak dodać, że często dodatkowo poddaje się je procesowi galwanizacji, zazwyczaj poprzez cynkowanie, oraz obróbce skrawaniem, dzięki czemu ich niezwykła wytrzymałość i dokładność wytworzenia jeszcze się zwiększa. Pręty kute dzięki swoim zaletom, są szeroko wykorzystywane jako główny surowiec podczas tworzenia konstrukcji maszyn, wykorzystuje się je także bardzo często do zbrojenia betonu, ale także do tworzenia szkieletu budynków. Właśnie w tych zastosowaniach najbardziej pożądane są opisane powyżej zalety prętów kutych, zwłaszcza ich solidność i brak wad podczas wytwarzania.

Stal jest obecnie podstawowym surowcem wykorzystywanym podczas produkcji maszyn i pojazdów. Dzięki różnym metodom obróbki stali, można z niej wytwarzać różne półprodukty, takie jak różnego rodzaju pręty. Maja one bardzo wiele zastosowań, takich jak zbrojenia betonu, czy też budowa maszyn.