Must have – opaski medyczne

Must have – opaski medyczne

W razie nagłej utraty przytomności służby medyczne pojawiają się na miejscu i udzielają pomocy. Wszystko jest w porządku, jeśli towarzyszy nam osoba, która nas zna i może udzielić informacji na temat naszego zdrowia. Albo jeżeli zostawiliśmy w telefonie kontakt ICE – in case of emergency – w razie niebezpieczeństwa. Jednak nie zawsze służby mają możliwość sprawdzać nasz telefon, czy portfel. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w opaskę z danymi. Trudno ją przeoczyć.

Dane o chorobach na opasce

opaska medyczna na rękęInformacje o chorobach przewlekłych i alergiach mogą nawet uratować nam życie. Lekarz musi wiedzieć, czy mamy jakieś przeciwwskazania do zabiegów medycznych. Czy mamy uczulenie na pewne substancje, czy na przykład możemy mieć podany kontrast przy standardowych badaniach takich jak rezonans albo tomografia. Niektórzy z nas mają wszczepioną zastawkę serca, inni borykają się natomiast z chorobami przewlekłymi: nadciśnieniem, cukrzycą, zakrzepicą, chorobami tarczycy. Te choroby zwiększają ryzyko pewnych interwencji medycznych. Opaska medyczna na rękę pomaga lekarzowi podjąć właściwą decyzję co do działań w sytuacji, kiedy nie może tego z nami skonsultować. Opaska jest zwykle zrobiona z silikonu, co sprawia, że jest wygodna do noszenia i można ją zamoczyć. Dane mogą być wygrawerowane na silikonie, co niestety ogranicza ilość wyrazów możliwych do umieszczenia na niej. Ale można też kupić opaskę silikonową z metalową blaszką – to na niej będą wtedy umieszczone wszystkie ważne informacje. Przede wszystkim musimy podać na niej swoje imię i nazwisko oraz telefon do osoby, z którą chcemy, aby skontaktowano się w razie wypadku. Pozostałe dwa rządki liter powinny zawierać informacje o naszym stanie zdrowia. Niech to będą ewentualne alergie na leki oraz poważne choroby przebyte w przeszłości lub na które chorujemy obecnie. Lekarzowi raczej nie przyda się informacja o tym, że jesteśmy uczuleni na sierść psa, natomiast alergia na pewne antybiotyki, czy środki przeciwbólowe jest już bardzo istotna. 

Równie nieistotną, choć wydaje się, że ważną, jest również informacja o naszej grupie krwi. Wynika to z faktu, że lekarz i tak ma obowiązek wykonać badanie krwi przed ewentualnym przetoczeniem krwi. Nie może polegać na informacji na opasce. Dlatego lepiej to miejsce na blaszce przeznaczyć na inne informacje, do których lekarz nie mógłby dotrzeć, trzymając się swoich procedur. Opaskę można potraktować też jako ozdobny, ciekawy gadżet i mieć oczywiście nadzieję, że nigdy się nie przyda.