Maska antysmogowa – Ile jest warta?

Maska antysmogowa – Ile jest warta?

 

Smog jest niestety szkodliwym zjawiskiem pojawiającym się w coraz większej liczbie dużych miast bo wynika on przede wszystkim nie tylko z samego rozpoczęcia sezonu grzewczego. Również z tego faktu, że miasta stają się coraz bardziej zabudowane. Stanowi on zagrożenie dla zdrowia, ale nawet wtedy przecież musimy normalnie funkcjonować i wykonywać swoje obowiązki a żeby to robić, trzeba się, chociaż przemieszczać po takim mieście i tak dalej. Maska certyfikowana skutecznie rozwiązuje ten problem, bo ma ona przecież elementy umożliwiające też komfortowe oddychanie.

Dlaczego warto wykorzystać maskę antysmogową?

maski antysmogowe certyfikowaneJeżeli kupujemy takie maski, zawsze koniecznie powinniśmy zwracać uwagę nie tylko i wyłącznie na nich budowę, bo w praktyce, kiedy nie mamy doświadczenia, będzie ona kiepskim źródłem informacji. Zamiast tego lepiej jest po prostu polegać na certyfikatach wystawionych przez bardzo konkretne instytucje, które są do tego zresztą upoważnione. Mamy prawo przecież nie wiedzieć, że symbol NR oznacza maseczkę jednorazową (dokładnie nie mówiąc to po prostu taką, z której nie powinno się korzystać powyżej 8 godzin, bo wtedy zdecydowanie spadają jej właściwości ochronne). Certyfikaty oczywiście informują o tym, jakie normy są spełniane przez konkretne maski antysmogowe certyfikowane i dość łatwo można rozszyfrować certyfikat o nazwie CE. W większości przypadków będzie on oznaczał po prostu zgodność z normami przyjętymi na terenie Unii Europejskiej. Maski o nazwie ffp2, ffp3 cieszą się największą popularnością. Badania naukowe jasno wykazały, że mogą one na swojej powierzchni zatrzymać po prostu największą liczbę zanieczyszczeń i to nawet w przypadku gdy te mają mikroskopijne rozmiary. Kiedy w maskach, które nas aktualnie interesują, znajdują się pochłaniacze, to musimy koniecznie wiedzieć, że kolor w ich przypadku ma znaczenie, bo odnosi się do tego, jakie rodzaje zanieczyszczeń może konkretny pochłaniacz zatrzymać.

Na przykład kolor żółty w dość wymowny i oczywisty sposób oznacza zdolność maski do zatrzymywania siarki i innych substancji o kwaśnym odczynie. Czerwone i białe zatrzymują natomiast opary rtęci więc kiedy coś takiego nosimy, możemy czuć się naprawdę swobodnie i bezpiecznie. Dzięki certyfikowanym maskom nasze organizmy nie będą nigdy zatruwane przez drogi oddechowe, a jednocześnie układ oddechowy będzie miał możliwość normalnego funkcjonowania, ponieważ coś takiego w sposób prawidłowy przepuszcza powietrze. Zdrowa osoba będzie nosiła maskę bez konsekwencji czy dyskomfortu przez długi czas.