Leczenie terapeutyczne uzależnienia od hazardu

Leczenie terapeutyczne uzależnienia od hazardu

Najważniejsza w podjęciu leczenia uzależnienia jest świadomość problemu. Często stwierdzenie posiadania nałogu następuje dopiero w momencie, gdy ktoś z zewnątrz zwróci uwagę na dane zachowanie. Wtedy okazuje się, że coś, co wydawało się normalne w rzeczywistości przekształca się w nałóg. Uzależnienie to silna nabyta potrzeba zażywania jakiejś substancji lub wykonywania jakiejś czynności. Nałogiem może być zarówno zażywanie narkotyków, jak i kompulsywne jedzenie. Oba te przykłady łączy nieodparta potrzeba, które mają negatywne odzwierciedlenie w zdrowiu człowieka. 

Niszczące skutki nałogów

terapia dla uzależnionych od hazarduCzęsto ciężko jest określić, w którym momencie rozpoczyna się nałóg i utrata kontroli. Niekiedy zdarza się, że osoby uzależnione są świadome tego, że mają problem, ale uważają, że to jedynie ich sprawa i sami sobie z nim poradzą. Prowadzi to do wielu nieporozumień i załamania relacji z rodziną i najbliższymi. Jeśli ktoś jest świadomy i zdeterminowany by walczyć ze swoim uzależnieniem, powinien zgłosić się do odpowiedniej placówki psychologicznej, która prowadzi terapie dla osób z nałogami. Nawet takie niewinne czynności jak gra w karty na pieniądze czy gry komputerowe mogą przerodzić się w uzależnienia. Większość z nich powoduje zaburzenia w życiu rodzinnym, problemy w kontaktach z ludźmi, problemy finansowe oraz sprawia, że często ludzie uzależnieni w celu oddawania się nałogowi popełniają przestępstwa lub czyny karalne. Życie w nałogu naraża na niebezpieczeństwo również bliskich. Na przykład uzależnienie od hazardu często kończy się wpadnięciem w spiralę finansową, czyli pożyczanie pieniędzy w celu spłaty poprzednio pożyczonych pieniędzy. Skutek tego niekiedy zdarza się, że rodzina traci nie tylko środki do życia ale również dach nad głową. Efektem tego jest odcięcie się od osoby uzależnionej w trosce o swoje bytowanie. Jest to całkowicie naturalna reakcja, jednak sprawia, że osoba uzależniona zostaje całkiem sama. Terapia dla uzależnionych od hazardu to leczenie oferowane przez wiele ośrodków psychoterapeutycznych. O jego skuteczności decyduje szczególnie silna wola pacjenta oraz postanowienie zmiany swojego życia.

Nałóg to choroba, która niszczy nie tylko człowieka uzależnionego, ale również osoby mu najbliższe. Jeśli osoba uzależniona nie widzi w sobie problemu, powinna zobaczyć jakie konsekwencje mają jej działania na otoczenie. Często właśnie spojrzenie z perspektywy innego człowieka na swoje zachowanie sprawia, że można zauważyć błędy jakie się popełnia. Dzięki szczerej rozmowie z osobą uzależnioną i jasnemu postawieniu swojego punktu widzenia można przekonać ją do konieczności podjęcia terapii.