Kompaktowy odkurzacz warsztatowy

Warsztat obróbki drewna musiał być regularnie wietrzony i czyszczony, gdyż poziom zapylenia podczas pracy i po jej zakończeniu był tak wysoki, iż nawet maski przeciwpyłowe niewiele pomagały. Mieliśmy na dodatek niemałe problemy przy samym czyszczeniu, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, pomiędzy stołami roboczymi oraz we wnętrzu dużych urządzeń obróbkowych. Takie zapylenie mogło bardzo łatwo spowodować zatarcie sprzętu i jego uszkodzenie.
Pneumatyczny odkurzacz przemysłowy do warsztatu
Najlepszym wyjściem było zaopatrzenie się w odkurzacz o dużej mocy, którym moglibyśmy nie tylko dokładnie czyścić całą powierzchnię warsztatu, ale również i na bieżąco usuwać odpad z obrabianego drewna. Problemem oczywiście były wymiary większości odkurzaczy przemysłowych, które należały do bardzo dużych urządzeń, kilkakrotnie większych niż największe domowe odkurzacze. Bardzo dobrą alternatywą były jednak pneumatyczne odkurzacze przemysłowe do pyłu, nie posiadające własnego silnika. Odkurzacze te składały się wyłącznie z dość dużego zbiornika, oraz przewodu z końcówkami, do pracy wymagając osobnej sprężarki powietrza. Były one jednak najbardziej kompaktowymi rodzajami odkurzaczy przeznaczonych do stanowisk pracy, na których mogły być w dowolny sposób montowane. Używane właściwie, mogły być stosowane nie tylko do czyszczenia powierzchni, ale również usuwania pyłu z bieżącej obróbki, gdyż końcówki przewodu mogły być zamontowane na uchwytach służących do instalacji urządzeń przy stołach i powierzchniach roboczych. Takie zastosowanie odkurzacza niesamowicie ułatwiało pracę przy materiałach kruchych i podatnych na pylenie podczas obróbki, zwłaszcza w otoczeniu bardzo suchym. Oprócz bardzo niewielkich rozmiarów, ułatwiających zamontowanie odkurzacza w jednym miejscu, bardzo dużą zaletą był również brak skomplikowanych mechanizmów czy nawet samego silnika. Odkurzacze nie były bowiem podatne na żadne uszkodzenia, poza mocnymi uderzeniami w bęben zbiornika, nawet w trakcie pracy w bardzo zapylonym otoczeniu.
Nie musiały być więc konserwowane prawie wcale, czego wymagały odmiany zasilane elektrycznie, dobrze spisując się w trudnych warunkach warsztatowych. Przewody i końcówki mogły być natomiast bardzo szybko i łatwo wymienione w razie jakichkolwiek uszkodzeń, zdarzających się najczęściej z powodu kontaktu z pracującymi narzędziami. W większości sklepów z artykułami przemysłowymi można było bowiem znaleźć mnóstwo zamienników po bardzo przystępnych cenach, aczkolwiek bardzo wysokiej jakości.
Najnowsze komentarze